“Pasuria nënujore e Shqipërisë po plaçkitet”, të huajt ngrenë alarmin


Qindra artefakte romake, greke dhe anije të lashta të mbytura në bregdetin e vështirë për eksplorim të Shqipërisë janë të ekspozuara nga rreziku i grabitjes nga gjuetarët e thesareve, pasi kët pasuri nuk kanë asnjë lloj mbrojtjeje.

James Goold, kryetar i Fondacionit të Nautical në Florida tha:

Objektet që datojnë nga shekulli i 8-të para Krishtit dhe deri në Luftën e Dytë Botërore do të ishin një tërheqje e madhe turistike nëse do shfaqeshin në muze.”

Organizata e James Goold ka eksploruar përgjatë shtratit të detit Jon nga kufiri grek deri në Gjirin e Vlorës, duke gjetur të paktën 22 varrime nga kohërat e lashta deri në Luftën e Dytë Botërore dhe qindra amfora antike. Ato enë të gjata dhe të ngushta mbartnin vajin e ullirit dhe verën përgjatë rrugëve tregtare midis Afrikës së Veriut dhe Perandorisë Romake, ku Shqipëria (Iliria), ishte një udhëkryq.

Arkeologu shqiptar Neritan Ceka tha:

Ka ardhur koha për të ndërtuar një muze për turistët shqiptarë dhe të huaj.”

Tashmë disa amfora janë të plaçkitura dhe nuk është çudi që shpeshherë i kemi parë edhe si objekte zbukurimi nëpër restorante.

Shqipëria po përpiqet të mbrojë dhe të përfitojë nga trashëgimia e saj e pasur nënujore, të lënë pas dore nga regjimi i saj i mëparshëm komunist, por ruajtja ende nuk ka marrë një formë konkrete nga qeveria e një prej vendeve më të varfra të Europës.

Ardhja e anijes kërkimore të Hercules RPM 11 vjet më parë ishte “një revolucion i vërtetë”, tha Ceka, duke lavdëruar zhytësit e saj profesionistë, sonarin e teknologjisë së lartë dhe automjetin nënujor të drejtuar në distancë.

RPM dhe një ekspeditë e përbashkët shqiptaro-italiane janë përpjekjet e vetme shkencore nënujore në Shqipëri deri tani me miratimin e qeverisë.

Tani RPM beson se është koha për organizatën jo-fitimprurëse të Institutit të Kërkimit të Arkeologjisë Nautical, e cila bazën e ka në Teksas, SHBA, për të shqyrtuar mundësitë e gërmimit të mbytjeve, një proces financiarisht i shtrenjtë dhe shkencërisht delikat.

David Ruff, INA, një ish komandant i një nëndetëse bërthamore tha:

Ka një mjedis të veçantë në Shqipëri, sepse bregu ka qenë i paprekur për shumë vite. Një prej gurëve të vërtetë të Shqipërisë është Butrinti- një vend i lashtë grek dhe romak që shtrihet në Shqipërinë jugore dhe është i mbrojtur nga UNESCO.”

Ai tha:

Anija kërkimore “Virazon II” e INA-s do të qëndrojë për një muaj në ujërat shqiptare “për të kuptuar bregdetin e Shqipërisë dhe nëse mund të kryejmë një gërmim në shkallë të gjerë këtu”.

Associated Press/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Pasuria nënujore e Shqipërisë po plaçkitet”, të huajt ngrenë alarmin
“Pasuria nënujore e Shqipërisë po plaçkitet”, të huajt ngrenë alarmin
https://2.bp.blogspot.com/-SVwrlyBFTKw/W1ya2JIdJvI/AAAAAAAAXC0/SOMD9bTsOq8GWUW2kcZ_Ph1kuVtRU2EsQCLcBGAs/s640/urn-publicid-ap-org-8b8a38762e804c51a7a6a7e500563bd8Albania_Underwater_Archaeology_18394-640x450-640x450.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-SVwrlyBFTKw/W1ya2JIdJvI/AAAAAAAAXC0/SOMD9bTsOq8GWUW2kcZ_Ph1kuVtRU2EsQCLcBGAs/s72-c/urn-publicid-ap-org-8b8a38762e804c51a7a6a7e500563bd8Albania_Underwater_Archaeology_18394-640x450-640x450.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/pasuria-nenujore-e-shqiperise-po.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/pasuria-nenujore-e-shqiperise-po.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy