Qeveria miraton marrëveshjen me Greqinë për njohjen e patentave


Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave, qeveria shqiptare miratoi marrëveshjen me Greqinë për njohjen e ndërsjelltë të lejeve të drejtimit me Greqinë. Vendimi hyn në fuqi zyrtarisht pas botimit në “Fletoren zyrtare”.

Dy ministrant e Jashtëm të vendeve, Ditmir Bushati dhe Nikos Kocias, firmosën marrëveshjen në datën 11 maj të këtij viti.

Njohja e lejeve të drejtimit ka ndikim pozitiv, pasi do të krijojë lehtësi në qarkullimin e automjeteve midis dy vendeve, ku përfituesit më të mëdhenj janë shtetasit shqiptarë për shkak të numrit të madh të tyre në vendin fqinj.

Marrëveshja parashikon që qytetarët shqiptarë të cilët kanë leje drejtimi shqiptare nuk do të kenë nevojë të rifillojnë procedurat e kualifikimit dhe të provës, për marrjen e lejes së drejtimit greke, e cila ka edhe një impakt financiar nga 700 deri në 1000 Euro, për çdo leje drejtimi të marrë në Greqi.

Qytetarët do të dorëzojnë lejen e drejtimit të marrë në Shqipëri, dhe do të marrin atë greke duke u krijuar mundësi, të qarkullojnë ose të punësohen si drejtues mjeti në Greqi, me të drejta të barabarta me shtetasit grekë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Qeveria miraton marrëveshjen me Greqinë për njohjen e patentave
Qeveria miraton marrëveshjen me Greqinë për njohjen e patentave
https://3.bp.blogspot.com/-mYrftkeAj-o/W2Cg3ejF0QI/AAAAAAAAXNk/BDZ94QiRkrYsGUbVwG3LE4wRJhnt31h9gCLcBGAs/s640/Patenta_shqiptare-768x479.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-mYrftkeAj-o/W2Cg3ejF0QI/AAAAAAAAXNk/BDZ94QiRkrYsGUbVwG3LE4wRJhnt31h9gCLcBGAs/s72-c/Patenta_shqiptare-768x479.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/qeveria-miraton-marreveshjen-me-greqine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/qeveria-miraton-marreveshjen-me-greqine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy