“Rexhep Qosja i pari hodhi idenë për shkëmbim territoresh me Serbinë”

Analisti dhe publicisti Ernest Luma ka thënë se i pari që ka dhënë idenë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë ishte akademiku Rexhep Qosja.

“I pari prej njerëzve të shquar në shoqërinë kosovare pas vitit 1999, që ka dhënë idenë për shkëmbim territoresh, ishte akademiku Rexhep Qosja. Ai ka thënë se zgjidhja më e mirë do të ishte që tri komunat veriore (Zveçani, Zubin Potoku dhe Leposaviqi) t’i jepen Serbisë dhe si shkëmbim të marrim ato që i kishim dikur, Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën”.

Luma në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, ka thënë se kjo ide nuk është pritur aspak mirë dhe as tani nuk po pritet mirë në opinionin publik.

Ai tha se shkëmbimi i tokave që ka ndodhur në vitin 1954 u bë për zhbalancim etnik dhe fortifikimin e vllaznim-bashkimit.

“Veriu i Kosovës më shume ka qenë tokë e askujt se e Serbisë apo e Kosovës. Ka pasur anarki dhe xhungël, dhe jo rend e ligj”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Problemi i veriut të Kosovës, sipas tij, nuk është i ri e as i krijuar pas luftës së fundit.

“Duhet të kemi parasysh se problemi i veriut nuk i përket vetëm kësaj periudhe, është problem i krijuar prej 50 vitesh, qysh atëherë kur janë shkëmbyer territoret”, tha Luma./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Rexhep Qosja i pari hodhi idenë për shkëmbim territoresh me Serbinë”
“Rexhep Qosja i pari hodhi idenë për shkëmbim territoresh me Serbinë”
https://2.bp.blogspot.com/-oMZxUW9KuzM/W1zANmhd_XI/AAAAAAAAXFo/QyaRf6MqZjs7pvar5hZKxmLlTjXFIXdbwCLcBGAs/s640/auto_auto_largea_rexhep-qosja301351621884114125890351532554714-640x357.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-oMZxUW9KuzM/W1zANmhd_XI/AAAAAAAAXFo/QyaRf6MqZjs7pvar5hZKxmLlTjXFIXdbwCLcBGAs/s72-c/auto_auto_largea_rexhep-qosja301351621884114125890351532554714-640x357.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/rexhep-qosja-i-pari-hodhi-idene-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/rexhep-qosja-i-pari-hodhi-idene-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy