"Shqiptarë të huaj në vendin e tyre", fëmijët e emigrantëve duhet të hapin gjyqe për shtetësinë


Fëmijë të prindërve që kanë emigruar vite më parë e më pas u është dashur të rikthehen në Shqipëri kanë mbetur pa shtetësi, pasi ata nuk figurojnë të regjistruar në zyrat e gjendjeve civile.

Në një studim të bërë nga UNHCR vetëm për katër muaj janë identifikuar 1431 persona.

Sipas statistikave të UNHCER dhe mbi 90% e tyre janë fëmijë dhe se prindërit e tyre kanë deklaruar emër tjetër në shtetin ku kishin emigruar.

“Në vendin ku kanë emigruar kanë dhënë të dhëna të tjera dhe në zyrat e gjendjeve civile këtu nuk figurojnë ose ka shtetas që kanë dhënë emër tjetër dhe në letrat zyrtare kanë emër tjetër . U duhet të hapin gjyq që kërkon shpenzime kohe. Kështu që fëmijët kanë mbetur pa regjistruar”, tha Pablo Zapata, përfaqësues i UNHCR Shqipëri.

Por këta fëmijë janë në risk kundrejt të gjitha formave të abuzimit dhe diskriminimit, pasi nuk gëzojnë të drejtat e tyre.

“Pa shtetësi është si fantazmë. Nuk mund të regjistrohen në shkollë në shërbime publike”, tha përfaqësuesi i UNHCR.

Një numër i madh shqiptarësh pa shtetësi është konstatuar në Greqi, Gjermani dhe Angli. Por sipas përfaqësuesit të UNHCR, ka nisur një bashkëpunim me qeverinë shqiptare dhe organizatat joqeveritare për të mundësuar asistencë ligjore falas, në mënyrë që lehtësohen procedurat për regjistrimin e fëmijëve të emigrantëve të kthyer e që u duhet të vërtetojnë atësinë apo mëmësinë e tyre në gjykatë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: "Shqiptarë të huaj në vendin e tyre", fëmijët e emigrantëve duhet të hapin gjyqe për shtetësinë
"Shqiptarë të huaj në vendin e tyre", fëmijët e emigrantëve duhet të hapin gjyqe për shtetësinë
https://3.bp.blogspot.com/-NofT4AH9KaE/W14MA1xD_jI/AAAAAAAAXHk/Ia7uLqTZ_ZQIRHTZTLdFS7Jellr8owMxgCLcBGAs/s640/unhcr-768x460.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-NofT4AH9KaE/W14MA1xD_jI/AAAAAAAAXHk/Ia7uLqTZ_ZQIRHTZTLdFS7Jellr8owMxgCLcBGAs/s72-c/unhcr-768x460.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/shqiptare-te-huaj-ne-vendin-e-tyre.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/shqiptare-te-huaj-ne-vendin-e-tyre.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy