Shqiptaro-amerikanët, letër Trumpit për marrëdhëniet me aleatët


Një grup përfaqësuesish të shqiptarëve të Amerikës i shprehën përmes një letre Donald Trumpit shqetësimin e tyre rreth një përkeqësimi të mundshëm të marrëdhënieve mes SHBA-së dhe aleatëve europianë.

E nënshkruar nga anëtari i Këshillit të qytetit të Nju Jorkut, Mark Gjonaj, dhe përfaqësues të 10 organizatave shqiptaro-amerikane, letra i referohet komenteve të bëra nga Trump në Fox News.

Në këtë kanal televiziv, shefi i Shtëpisë së Bardhë vuri në pikëpyetje nëse SHBA-ja do t’i përmbahej nenit të 5-të të Traktatit të NATO-s për mbrojtjen e ndërsjellët, ku përmenden edhe Mali i Zi dhe Shqipëria.

Në letër thuhet se përgjigja e kreut të administratës amerikane në atë intervistë dëshmon një moskuptim thelbësor të historisë së rajonit dhe të rolit te paçmueshëm të Amerikës në ruajtjen e paqes.

“Nëse flet me një shqiptar, në Amerikë apo jashtë saj, – theksohet në letër, – do të vesh re një ndjenjë të thellë dashurie dhe respekti për Shtetet e Bashkuara dhe kuptimin që ka patur roli i tyre si udhëheqëse e botës së lirë. Marrëveshja për mbrojtjen kolektive ka bërë që bota të mos gjendet në prag të një lufte tjetër botërore.”

Grupi shpreh keqardhje që komentet për NATO-n dhe për njerëzit “shumë agresivë” të Malit të Zi vendosin në pikëpyetje udhëheqjen morale të Amerikës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptaro-amerikanët, letër Trumpit për marrëdhëniet me aleatët
Shqiptaro-amerikanët, letër Trumpit për marrëdhëniet me aleatët
https://1.bp.blogspot.com/-8Z5ttBfxtT8/W1onyve-kvI/AAAAAAAAW_I/Y8jpk6454_gjiWbbkBnyqTVMRIWQvFVoQCLcBGAs/s640/IMG_8364-1200x630-640x336.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-8Z5ttBfxtT8/W1onyve-kvI/AAAAAAAAW_I/Y8jpk6454_gjiWbbkBnyqTVMRIWQvFVoQCLcBGAs/s72-c/IMG_8364-1200x630-640x336.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/shqiptaro-amerikanet-leter-trumpit-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/shqiptaro-amerikanet-leter-trumpit-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy