Skenar apokaliptik: Shqipëria në qendër të rrezikut për zjarret


Një raport i publikuar vetëm pak kohë më parë nga Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal fliste për një skenar apokaliptik në Shqipëri dhe në Ballkanin Perëndimor në vitet në vijim, me temperaturat mesatare që do të rriten me të paktën 5 gradë celsius deri në fund të shekullit dhe me klimën që do të kthehet në sub-tropikale.

Zonat bregdetare dhe jugore, si Shqipëria, do të jenë gjithmonë e më të nxehta e më të thata gjatë stinës së verës, stinë e cila do të zgjatet edhe më shumë me kalimin e viteve.

Shqipëria është një ndër vendet më të prekura nga ndryshimi klimatik në rajon, me temperaturat në rritje të ndjeshme, si në të ardhmen e afërt, deri në 2035, me rreth 1 gradë celsius.

Por, ndër të tjera, raport jep alarmin edhe për zjarret. Në një kohë që Greqia është goditur nga një tragjedi e përmasave gati apokaliptike, studimi jep alarmin, dhe Shqipëria është në qendër të këtij rreziku.

Zjarret vlerësohen si një ndër simptomat kryesore të ndryshimeve klimatike në rajon dhe të klimës sub-tropikale që do të përfshijë të gjithë Ballkanin Perëndimor.

Në rritje projektohet jo vetëm frekuenca e zjarreve nëpër pyje por edhe përhapja e këtyre zjarreve në zona të tjera, edhe të banuara. Për këtë arsye, studimi rekomandon rritje të kapaciteteve monitoruese nëpër pyje./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Skenar apokaliptik: Shqipëria në qendër të rrezikut për zjarret
Skenar apokaliptik: Shqipëria në qendër të rrezikut për zjarret
https://3.bp.blogspot.com/-VxyHQ0spJTo/W1t-nj9QNvI/AAAAAAAAXA0/xt24ECmKpQcFzjFh7Hv9IX8-1a_rCX7VwCLcBGAs/s640/mapos.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-VxyHQ0spJTo/W1t-nj9QNvI/AAAAAAAAXA0/xt24ECmKpQcFzjFh7Hv9IX8-1a_rCX7VwCLcBGAs/s72-c/mapos.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/skenar-apokaliptik-shqiperia-ne-qender.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/skenar-apokaliptik-shqiperia-ne-qender.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy