Albanologu bullgar: Shqiptarët duhet të bashkohen (Video)

Albanologu bullgar Anton Panchev, ka folur për Kosovën dhe fshatin shqiptar në Bullgari. Ndërsa ka thënë se e përkrahë bashkimin e shqiptarëve në një shtet të vetëm, por nuk shpreson që një gjë e tillë mund të ndodh.

Situatën aktuale në Kosovë e ka komentuar edhe albanologu dhe politologu i njohur bullgar, Anton Panchev, sipas të cilit zvarritja e formimit të institucioneve po i kushton shumë vendit.

Panchev është shprehur se politika në Kosovë nuk ndryshon shumë nga ajo e vendeve tjera të Ballkanit, pasi që të gjitha kanë dukuri të përbashkëta.

I pyetur se si e sheh Kosovën në të ardhmen, si shtet që duhet forcuar apo të bashkuar me Shqipërinë, Panchev shprehet se mbështet bashkimin e shqiptarëve në një shtet të vetëm, por nuk është optimist se kjo mund të ndodhë në të ardhmen e afërt.

Ai ka folur edhe për marrëdhëniet ndërshtetërore Kosovë-Bullgari, të cilat i vlerëson si të mira.

Ndërsa ka treguar edhe një historik të shkurtër të fshatrave shqiptare në Bullgari, prej të cilëve thotë se mbijetoi vetëm njëri prej tyre

Albanologu Anton Panchev është përkthyes i katër librave të autorëve shqiptar në gjuhën bullgare dhe më shumë se njëzet punimeve të ndryshme shkencore./ZgjohuShqiptar.infoKOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Albanologu bullgar: Shqiptarët duhet të bashkohen (Video)
Albanologu bullgar: Shqiptarët duhet të bashkohen (Video)
https://4.bp.blogspot.com/-61XxA0iYiBE/W3x8DP49SpI/AAAAAAAAXos/cVm6nC4nEgQylmZkogj_AzXmi3rQo8UmACLcBGAs/s640/auto_ushtria_shqiptare_21500915587-640x469.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-61XxA0iYiBE/W3x8DP49SpI/AAAAAAAAXos/cVm6nC4nEgQylmZkogj_AzXmi3rQo8UmACLcBGAs/s72-c/auto_ushtria_shqiptare_21500915587-640x469.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/albanologu-bullgar-shqiptaret-duhet-te_21.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/albanologu-bullgar-shqiptaret-duhet-te_21.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy