Artan Fuga publikon shkrimin e rëndë: Po vritemi duke ngrënë

Mëny ditore në kohë pushimesh: trans-substancializmi

——————————
Dje bëra pak pazar aty nga plazhi në Durrës. Por, se mos vetëm aty!
Gjeta ide! Ishin të mëdha, më të mëdha sesa isha mësuar t’i shihja ato zakonisht. Por, fjala “ide” më gënjeu. Kisha kohë pa i provuar. Qysh herët fare kur në oborret e shtëpive tiranase kishte pemë që prodhonin këtë frut të mrekullueshëm me gjasa të ardhur herët nga vendet e Azisë.

Kur i provova në shtëpi ishin fruta pa shije, pa erë, sikur haje kashtë. 7000 lekë të vjetra kilja!

Pjeshkët e mëdha. I futa në frigorifer t’i provoja të ftohta! Cfarë të haje. Sikur haje ta zemë ndonjë top tenisi. Pa shije, pa erë, pa aromë.

Bostani më doli kastravec!

Aman mos mos përzjeni gjinitë e frutave dhe perimeve sikurse përzjejnë gjinitë e gazetarisë disa media, apo gjinitë e tekstit disa gjoja historianë që në vend të shkruajnë histori, prodhojnë fjali plot me propagandë nacionaliste pa asnjë metodologji.

Rrushi kokërmadh. I bardhë. Më tentoi. Ha një kokërr asnjë shije. Vazhdoj ha, pa erë, pa shije, pa asgjë, neutral.

Me çfarë të vazhdoj? Me bostanin!

M’u duk se kisha blerë gjithsejt nja dhjjetë kile pesticide dhe i kisha futur në frigorifer për të ngrënë.

Kërkoj ndonjë informacion për sasinë e lejuar të pesticideve në fruta e perime!

E kërkoj në media! Hiiiiiç! E kërkoj në agjencitë shtetrore që duhet të na mbrojnë ! Hiiiiiç. E kërkoj në njësinë tregtare ku bëra blerjet! Hiiiiiç!

Ne po hamë antibiotikë.

Bëra provë dhe i thashë dikujt më fut në gojë një perime që ta ha me sy mbyllur.

Përtypem dhe nuk e dalloj se çfarë është. Diçka midis pjeprit dhe fekaleve – i them symbyllurazi ushqyesit tim.

Ai më zgjidh sytë : Ishte domate.

Uaaaaaaaaaa: Nuk e gjeteeeeeee! E humbe bastiiiiiin!

Mëngjes – antibiotikë si vezë të ziera!
Drekë – plastika mesdhetare të pjekura në formë peshku!
Darkë – pesticide në formë pjeshke!

Kjo është mënyja!

Dhe nëpër rrugë sheh lokale të mbyllura me rrypin e verdhë shkruar në të zezë si simbol i veprimit shtetror: Mbyllur nga tatimet!

Dhe në ndonjë cep ndonjë restorant që gatuan në halé me furnellë vajguri që gjoja e kanë mbyllur.

Dashke të dish për norma sasie pesticidesh në fruta dhe perime ti !!!

Ne po hamë fruta që nuk janë fruta, perime që nuk janë perime.

Ne po hamë fjalët, format, e frutave, kurse përpmbajtja është e njejtë: pesticide!

Tani kuptoj Biblen kur Jezusi transformoi ujin në verë, kur nuk kishte peshq dhe bëri peshq. Kuptoj filozofët që shpjegojnë se në thelb materia transformohet dhe është e njejta, vetëm shqisat e njeriut dallojnë një ushqim nga tjetri.

Teoria e trans-substancializmit! Gjithçka është një!

Po na vret gjojakatunari!

Pa frikë! “Janë të baçes teme! ”

Po helmet në ushqime!

Ushqime.
Shqime.
Qime,
Meeeeee!
Eeeeeeee!
– – – –

Po vritemi duke ngrënë!/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Artan Fuga publikon shkrimin e rëndë: Po vritemi duke ngrënë
Artan Fuga publikon shkrimin e rëndë: Po vritemi duke ngrënë
https://3.bp.blogspot.com/-BEKswyS5u0A/W4B0Ubp3zGI/AAAAAAAAXyk/iPQlGdQj6kEyweMnzEGOOcvBYoqLkOqGQCLcBGAs/s640/Artan-Fuga-1.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-BEKswyS5u0A/W4B0Ubp3zGI/AAAAAAAAXyk/iPQlGdQj6kEyweMnzEGOOcvBYoqLkOqGQCLcBGAs/s72-c/Artan-Fuga-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/artan-fuga-publikon-shkrimin-e-rende-po.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/artan-fuga-publikon-shkrimin-e-rende-po.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy