''Berishajt e Buenos Aires, në Argjentin'' ; një komunitet arbëresh , – pasardhës të Gjergj Kastriotit që nuk e harron Atdheun e të parëve !

„Berishajt e Buenos Aires, Argjentinë“

Sociedad Albanesa de Berisso(Berisha), ka edhe kishën e saj, si dhe qendrën kulturore Arbereshe. Kolektivi shqiptar i Berisso “La Sociedad Albanesa de Berisso”,( Sociedad Albanesa de Berisso, është formuar në 1907, dhe qendra e tyre ka qenë në Calle Valparaíso y Río de Janeiro).

Në katundin Berisso(Berisha) në provincën Buenos Aires, Argjentinë, e cila është pjesë e zonës urbane të Komunës, Greater La Plata e cila ka një popullsi prej rreth 95 mijë banorë ( regjistrimi i vitit 2001), thuhet se jeton edhe një komunitet mjaft i gjërë Arbershë. Ku rrënjët e tyre, zënë fill tek pasardhësit e Gjergj Kastriotit Skënderbeut, që u shpërngulën në Argjentinë shekuj më parë. ( Sociedad Albanesa de Berisso, është formuar në 1907, dhe qendra e tyre ka qenë në Calle Valparaíso y Río de Janeiro).
Aktualisht, ata janë në Argjentinë, aq shumë sa që Shoqëria Shqiptare e Berishos – Sociedad Albanesa de Berisso, ka edhe kishën e saj, si dhe qendrën kulturore Arbereshe. Kolektivi shqiptar i Berisso “La Sociedad Albanesa de Berisso”, e cila është një Shoqëri, që ruajtur deri në ditët e sotme traditën arbereshe, sipas rrjetit social Facebook, ka kremtuar festën e “Kurorzimit të Mbretëreshës” së saj të re.
Në këtë festë njofton Kryekancelari i Kishës Ortodokse në Argjentinë, Hirësia e Tij, Aleksandro Greco, kan marrë pjesë dhjetra familje arbëreshe, të veshura me kostumet e tyre folklorike, duke u lutur, kënduar dhe kërcyer, së bashku me grupe të tjera në këtë festë nga Shoqëria “Miqtë e Kolektivitetit”, dhe një grupi i Baletit Shqiptar…
Sipas një njoftimi të Hirësisë së Tij, Aleksandro Greco, kjo festë ka kaluar me gëzim e hare duke i bërë me këtë rast edhe një homazh Shqipërisë, me të gjitha këngët e vvallet shqiptare, të cilat ishin për për lavdinë e Shqipërisë, thotë ai.
Në përshëndetjen e tij Kryekancelari i Kishës Ortodokse në Argjentinë, në formën e një kushtrimi ka shkruar në mesazhin e Tij, të cilin Hirësia e ka shoqëruar edhe me një foto-albumin, ku shkruan:” Rroftë bashkimi ynë Kombëtare, ka ardhur Ora e Shqipetareve!
Gjithe te mirat! Shqiperinë e pa bërë, bëje ose vdis ! Rroft Kombi Shqiptare, dhe me nje Shqiperi te bashkuar dhe te fort! Rroftë Mëmëdheu! Rrnoft Populli Shqiptar në një Shqipëri të pandarë! Rrofsh sa malet e Shqipes! Rroftë Shqipëria Etnike! Në lavdinë e Kombit Tonë Shqiptar përgjithmonë! Lavdi Deshmoreve te gjitha koherave te Kombit Shqiptar! Qofshin gjithë Shqiptarët me shëndet e të suksesshem! Kjofshit të uruar ju që mbani gjallë frymën e Shqiptarisë gjithandej ! Rroftë Shqipëria e Bashkuar ! Lavdi për jetë e mot gjith herojve të mëmëdheut !
Rroftë Atdheu ynë i dashur! Zoti i bekoftë të gjithë herojtë e kombit tonë që u sakrifikuan për lirinë e drejtesinë e kombit tonë!!! Rroft Iliria e Shejt! Rroft Dardania Sacra!!! Rroft Shqipria dhe Historia jonë Pellazgo – Ilire! Une jam krenar per ty , Flamuri Kuq e Zi më i bukur në botë! Kuq e zi jan ngjyrat tona, në flamur jeton Shqiponja, kokën lart e shum krenar, i themi botës, se jemi Shqiptar! Rrnoft krejt Shqiptarija – Pelazgo – Illyrian një nga shtetet më të vjetra në këtë planet që askush s’mund të na hup farën Shqiptare!
Shënim i Revistës Drini

Për të shpjeguar atdhedashurinë e Shqiptarëve që identifikohen me fisin e lashtë Berisha në Argjentinë , pothuaj fjalët janë të panevojshme . Veprimet e veprat e tyre flasin vet . Krenaria dhe mburrja e tyre që e shpërfaqin edhe pas kaq shekujsh tregon se Shteti i Arbërit ishte një shtet i madh dhe i fortë në kulturë dhe në të gjitha aspektet . Mjafton të shihet fotoja ku vërehet gëzimi dhe mburrja e tyre e ligjshme e të mendohet për keta pasardhës të Gjergj Kastriotit të Madh , që ende vazhdojnë ta ruajnë kujtimin për Shqipërinë , AtMëmëdheun e tyre të braktisur dhunshëm nga pushtimi osman-turk dhe vazhdojnë të jenë krenar për vendin e origjinës së të parëve .

Madje , krenaria dhe mburrja e tyre për Gjergj Kastriotin e epokën e tij , qon më shumë peshë e mbetët shembull i madh e i dëlirë atdhedashurie , në kohën kur disa bastardh e bij bastardhësh edhe në ditën e sotshme për shkak të propagandave antishqiptare që veprojnë lirshëm e stimulohen në një mënyrë “prej tanëve” brendapërbrenda hapësirës etnike shqiptare , ikun nga vetvetja , nga “lëkura” e popullit të vet ?! …
ASNJE prej këtyre Arbëreshëve nuk ka menduar e as që ka pasur mundësi të shkonte e t’i jepte jetëkotat për “Tokën e Shamit” , sic vepruan qindra shqipfolës të mjerë e shkretë për mend – ish-Shqiptarë që “xhamitë tona” të meremetuara e ngritura nga Qeveria e Turqisë , paraja turke dhe ajo arabe-islamike , i bënë “turq” e “arab” në ndjenjë e ndërgjegje , pa qenë të tillë?!! …

Arbëreshët e kulturuar mendojnë dhe identifikohen vetëm me vetvetën !

Shqipfolësit e pakulturuar mendojnë dhe vazhdojnë të identifikohen vetëm me të huajën !

***

Vetëm ky krahasim është i mjaftueshëm për ta parë krizën e madhe të identitetit kombëtar të stimuluar e lejuar ditëmdrekë me njanin apo të dy “sytë e mshelur” nga shtetet tona “kombëtare” që , përvecse u shkaktua nga lëvizjet e ndryshme islamike të infiltruara në forma e metoda agjenturore në Shqiptari përmes hoxhallarëve ,- kësaj “kolone të pestë ” në vendin tonë ; ato janë njëherit edhe rrjedhim i antishqiptarizmit (qoftë edhe të pavetëdijshëm) të kuaziudhëheqësve të kombit në Shqipëri, në Kosovë e edhe më shumë në Maqedoni ?!!…

Arbëreshët janë Rranja më e thellë dhe e fortë e Dheut të Shqipes ; këta janë Arbërorët që gjithmonë kan treguar me shembullin e vet se kombi nuk mund të harrohet Kurrë , për dallim nga Shqipfolësit e mjerë që në vitet e fundit (e ndoshta edhe sot) , dalin , bërtasin , qirren e përqyrren për cështje të huaja , me flamuj të huaj !/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: ''Berishajt e Buenos Aires, në Argjentin'' ; një komunitet arbëresh , – pasardhës të Gjergj Kastriotit që nuk e harron Atdheun e të parëve !
''Berishajt e Buenos Aires, në Argjentin'' ; një komunitet arbëresh , – pasardhës të Gjergj Kastriotit që nuk e harron Atdheun e të parëve !
https://1.bp.blogspot.com/-n7S3EWYEWRg/W38f_NXzLII/AAAAAAAAXr4/k4-eFxh9vkw6FoFBOCfYPKhy_Z5bBHOgQCLcBGAs/s640/beriso.png
https://1.bp.blogspot.com/-n7S3EWYEWRg/W38f_NXzLII/AAAAAAAAXr4/k4-eFxh9vkw6FoFBOCfYPKhy_Z5bBHOgQCLcBGAs/s72-c/beriso.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/berishajt-e-buenos-aires-ne-argjentin.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/berishajt-e-buenos-aires-ne-argjentin.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy