Çlirimi i Shkupit dhe Marrëveshja shqiptaro-osmane e vitit 1912

Kryengritja e përgjithshme kundërosmane e vitit 1912 përbën ngjarjen më madhore të Rilindjes sonë Kombëtare, pas Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, e cila trasoi platformën për shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë. Me Vendimin për shpërthimin e saj, që u mor në Taksim të Stambollit, synohej jetësimi i autonomisë së Shqipërisë, pasi radhazi u shtypën me gjak kryengritjet e viteve 1909-1911, shkruan sot Koha Ditore.

Ajo shpërtheu nga fillimi i majit, e cila në korrik rezultoi me çlirimin e Rrafshit të Dukagjinit dhe Rrafshit të Kosovës, e më pas të të gjitha trojeve verilindore.

Kjo e detyroi Qeverinë xhonturke të jepte dorëheqje (17 korrik). Sulltan Mehmet Reshati V miratoi dorëheqjen e Qeverisë dhe formimin e qeverisë së re ia besoi Qemal Pashës.

Sulltani iu drejtua me një telegram qytetarëve të Prishtinës, me të cilin i vinte në dijeni se do të shkonte në këtë qytet “një komision special për të marrë udhëzime premtuese”. Ndërsa Fadil Pasha, komandant i operacioneve për shtypjen e kryengritjes, urdhëroi të pezulloheshin operacionet ndaj tyre. Me këtë urdhër nuk u pajtua valiu i Kosovës, i cili u detyrua të japë dorëheqje…/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Çlirimi i Shkupit dhe Marrëveshja shqiptaro-osmane e vitit 1912
Çlirimi i Shkupit dhe Marrëveshja shqiptaro-osmane e vitit 1912
https://2.bp.blogspot.com/-ID_kdo7b7ko/W3CNsLtM4oI/AAAAAAAAXiA/Qd6kdlukTxoqeQtXMqFDxg_XO_LrBRr4gCLcBGAs/s640/shkup-640x462.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-ID_kdo7b7ko/W3CNsLtM4oI/AAAAAAAAXiA/Qd6kdlukTxoqeQtXMqFDxg_XO_LrBRr4gCLcBGAs/s72-c/shkup-640x462.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/clirimi-i-shkupit-dhe-marreveshja.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/clirimi-i-shkupit-dhe-marreveshja.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy