Deputeti turk Haradinajt: Shkarkojeni Gjergj Dedajn, ose nuk i keni votat tona në Kuvend?


Gjergj Dedaj, zëvendësministri i Punëve të Jashtme, të dielën përmes një postimi në Facebook ka thënë se Turqia dhe Serbia synojnë rikthimin e tyre strategjikë në Kosovë, përmes emisarëve të tyre. Madje, ish-lideri i Partisë Liberale të Kosovës, këto dy shtete i ka quajtur ‘Shtriga të Ballkanit’.

Deklarimet e zëvendësministrit Dedaj, kanë nxitur reagimin e përfaqësuesve të komuniteti turk, të cilët përmes deputetit të tyre në Parlamentin e Kosovës, Fikrim Damka, i kanë thënë kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt që ta shkarkojë zëvendësministrin Dedaj.

Madje, deputetët turq kërcënojnë se nëse kryeministri nuk e shkarkon Dedajn, koalicioni qeverisës nuk do t’i ketë votat e Grupit Parlamentar “6+”.

“Zëvendësministri Dedaj përmes faqeve të veta në rrjeteve sociale ka bërë që të thyhet gota mes nesh. Ka pasur deklarata të tilla të ngjashme deri më sot, por kjo e fundit është e papërballueshme për ne. Kësaj radhe e kemi dënuar këtë me keqardhje. Por kjo nuk është e mjaftueshme. Grupi parlamentar 6+ i ka bërë një kërkesë zyrtare kryeministrit Haradinaj që ta shkarkojë nga detyra Dedajn. Ne presim të bëjë hapin e duhur kryeministri. Nëse kryeministri nuk merr ndonjë iniciativë për këtë çështje, ne gjithashtu i kemi komunikuar atij se do të vlerësojmë votat tona në qeverinë e koalicionit”.

“Ne mendojmë se ky person nuk e meriton të jetë zëvendësministër, por as përfaqësues i ndonjë detyre shtetërore. Ai përmes rrjeteve sociale ka bërë edhe shpifje të vazhdueshme kundër kryeministrit Recep Tayyip Erdogan”, ka pohuar Damka pas takimit me kryeministrin Haradinaj, për agjencinë turke Dogan Haber Ajansi, përcjell Telegrafi.

Dedaj në një postim në Facebook kishte shkruar se “Turqia dhe Serbia, synojnë rikthimin e tyre strategjikë në Kosovë, secila përmes emisarëve të tyre, të mbetur nën rrënjët e sundimit shekullor dhe mbetjet e këtyre sundimtarëve të ndyrë, të cilët duhet të çrrënjosen nga Kosova dhe trojet e Gjergj Kastriotit!”. /Telegrafi//ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10419,Camëri,133,Editorial,2355,Ekonomi,609,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1688,Iliridë,332,Kosovë,3078,Kulture,821,Luginë,71,Moti,2,Politik,2097,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,538,Video,620,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Deputeti turk Haradinajt: Shkarkojeni Gjergj Dedajn, ose nuk i keni votat tona në Kuvend?
Deputeti turk Haradinajt: Shkarkojeni Gjergj Dedajn, ose nuk i keni votat tona në Kuvend?
https://1.bp.blogspot.com/-8r2Lp90UcyU/W2HpVeY3RQI/AAAAAAAAXQA/cU2FH_EOAY4BIfFH4xoVZ0Sm_3KzmdSWwCLcBGAs/s640/damka-780x439.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-8r2Lp90UcyU/W2HpVeY3RQI/AAAAAAAAXQA/cU2FH_EOAY4BIfFH4xoVZ0Sm_3KzmdSWwCLcBGAs/s72-c/damka-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/deputeti-turk-haradinajt-shkarkojeni.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/deputeti-turk-haradinajt-shkarkojeni.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy