“Dinë vetëm të ankohen”, 22-vjeçari italian “mahnitet” nga dembelizmi shqiptar

Francesko Petit është një 22-vjeçar nga Milano, i cili ka udhëtuar në pothuajse çdo vend të botës dhe tashmë stacioni i tij ishte Shqipëria.
I riu rrëfen se si pasionin për fotografinë e ktheu në mundësi për të eksploruar botën dhe se ka këtë art e ka studiuar në një nga shkollat më të mira të filmit në Toronto, Toronto Film School.
Pasi kreu studimet, Francesko u përzgjodh si realizues i projektit “Rare Earth”, një seri dokumetarësh të filmuar në të gjithë botën, ku një pjesë mes tij do e ketë edhe Shqipëria.
Por çfarë mund t’i bëjë përshtypje një 22-vjeçari të huaj në Shqipëri? Në një intervistë për TiranaToday, ai rrëfen se të rinjtë shqiptarë janë dembelë.
-Kafenetë në Shqipëri janë gjithmonë plot, veçanërisht me të rinj. Sipas tyre është e pamundur të gjesh punë në vend, ndaj kalojnë kohë në kafe. Ju si një i ri i cili ka ditur ta kthejë pasionin në profesion, si i shihni të rinjtë e ditëve moderne?
Francesko Petit:
Edhe në Itali të rinjtë shprehen njësoj dhe thonë se nuk gjejnë dot punë pasi nuk ka. Por, unë mendoj se ata, si edhe shqiptarët janë dembelë dhe nuk kanë ambicie. Jam i bindur që në Shqipëri, si edhe në vende të tjera, është e vështirë të gjesh një punë. Mirëpo, nëse punon fort dhe i përkushtohesh, me siguri që do të gjesh diçka për të bërë. Mbi të gjitha, nëse njerëzit do të kishin më shumë ambicie ata mund të krijonin punën vetë, ose të kthenin pasionin në profesion
/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Dinë vetëm të ankohen”, 22-vjeçari italian “mahnitet” nga dembelizmi shqiptar
“Dinë vetëm të ankohen”, 22-vjeçari italian “mahnitet” nga dembelizmi shqiptar
https://4.bp.blogspot.com/-CSMCVAW3GF0/W3x6eKBSjZI/AAAAAAAAXoQ/m3je1SVe-lcfk2tL_NrmhhHFRAXPEO28gCLcBGAs/s640/1-8-598x433.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-CSMCVAW3GF0/W3x6eKBSjZI/AAAAAAAAXoQ/m3je1SVe-lcfk2tL_NrmhhHFRAXPEO28gCLcBGAs/s72-c/1-8-598x433.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/dine-vetem-te-ankohen-22-vjecari.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/dine-vetem-te-ankohen-22-vjecari.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy