Edhe Daçiç i thotë “Po” Thaçit për korrigjim kufijsh

Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç thotë se mbështet propozimin e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i cili një ditë më parë u deklarua pro idesë së homologut kosovar Thaçi, për korrigjim kufijsh. Vuçiç e promovoi idenë e me togfjalëshin “demarkacion me shqiptarët”.

“Unë kam qenë avokat i kësaj për një kohë të gjatë, mendoj se është e vetmja zgjidhje e mundshme”, tha Daçiç për mediat e Beogradit.

Por kreu i diplomacisë së Beogradit bëri një diversion kur tha gjithashtu se pozicioni i SHBA për çështjen e Kosovës ka ndryshuar, pasi sipas tij, tani të gjithë e shohin palën kosovare si një faktor përçarës që refuzon të bëjë kompromis.

“Ka ndryshuar qëndrimi i Shteteve të Bashkuara, ku më parë besohej se çështja e Kosovës është zgjidhur dhe se ne duhet vetëm duhet ta njohim atë dhe kështu mbyllet ajo temë. Me administratën e re, ka angazhime për të parë të gjitha propozimet për zgjidhje më kreative dhe fleksibile. Kjo është ajo çfarë ne jemi duke kërkuar. Ndaj unë e mbështes këtë propozim, sepse është e vetmja zgjidhje e mundshme dhe shpejtë e cila largon problemin aktual akut”, tha Daçiç.

“Ne kemi një situatë që Shtetet e Bashkuara, Rusia, Franca janë etura për të gjetur një kompromis në dialogun që po modern BE-ja, por Gjermania dhe të tjerët thonë se nuk ka nevojë për të kryer një ndryshim të kufijve. Së pari ata e ndryshuan kufijtë e Serbisë …, e tani nuk mund të thonë se nuk duhet hapur Kutia e Pandorës, të cilën ata vetë e hapën me rastin e Serbisë”, theksoi Daçiç, duke u investuar kështu të bëjë viktimën në rastin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës me ndihmë ndërkombëtare.

Daçiç shton se ende nuk është e qartë se do të jetë e mundur të arrihet një zgjidhje për çështjen e Kosovës.

Tashmë dhe më këtë qëndrim të fundit nga Beogradi, po kristalizohet dhe më tej ajo që nuhatet; që Thaçi nuk e ka krejt nga vetja promovimin e idesë së korrigjimit të kufijve. Diku është bërë një kompromis, që tashmë po nis të zbatohet në terren./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Edhe Daçiç i thotë “Po” Thaçit për korrigjim kufijsh
Edhe Daçiç i thotë “Po” Thaçit për korrigjim kufijsh
https://4.bp.blogspot.com/-lwmAtmLdZTg/W23Bu-RWjNI/AAAAAAAAXZo/QwgQxy0YFrcyTu2R_BtabmmLZdvYuBWWwCLcBGAs/s640/19062487_303-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-lwmAtmLdZTg/W23Bu-RWjNI/AAAAAAAAXZo/QwgQxy0YFrcyTu2R_BtabmmLZdvYuBWWwCLcBGAs/s72-c/19062487_303-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/edhe-dacic-i-thote-po-thacit-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/edhe-dacic-i-thote-po-thacit-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy