Gazsjellësi i ‘TAP’ zbulon një sit të ri arkeologjik, gjenden objekte me vlerë


Shqipëria ka zbuluar sitin më të madh arkeologjik, ku ruhen tri epoka të ndryshme nga 8000 vite para Krishtit deri tek 1000 vite pas Krishtit.

Bëhet fjalë për gërmimet që po bëhen për gazsjellësin e TAP në Shqipëri, ku edhe janë zbuluar vendbanime të periudhës prehistorike e deri në mesjetën e vonë, si dhe shumë objekte arkeologjike që kanë punësuar rreth 100 arkeologë të rinj.

Sitin e ka vizituar ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro dhe menaxheri i TAP Michele Elia.

Në të gjitha sitet e hapura që realizohen në bashkëpunim me arkeologët, jo vetëm gërmimet kanë qenë interesante, por ka qenë një treg pune shumë i rëndësishëm për punonjësit e trashëgimisë kulturore. Kemi mbi rreth 100 arkeologë dhe ndihmës arkeologë të punësuar, që tregon se potenciali I zhvillimit industrial sjell dhe potencial te zhvillimit të tregut të trashëgimisë kulturore.

Mirela KumbaroNdër rajonet ku janë zbuluar më tepër site arkeologjike janë Korça, Berati dhe Skrapari dhe nga gërmimi janë zbuluar rreth 600 varre, rreth 11 site arkeologjike, materiale të cilat janë në proces studimi./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8399,Camëri,113,Editorial,1839,Ekonomi,451,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1363,Iliridë,259,Kosovë,2477,Kulture,664,Luginë,51,Moti,2,Politik,1819,Reportazh,168,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,524,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gazsjellësi i ‘TAP’ zbulon një sit të ri arkeologjik, gjenden objekte me vlerë
Gazsjellësi i ‘TAP’ zbulon një sit të ri arkeologjik, gjenden objekte me vlerë
https://1.bp.blogspot.com/-KwfTMwczj3s/W2II-g_K9dI/AAAAAAAAXR4/NcIofNOF6OQ77lWfB7BN4IeO7HGv4nPMwCLcBGAs/s640/1533133516_thumbnail1R4A3535.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-KwfTMwczj3s/W2II-g_K9dI/AAAAAAAAXR4/NcIofNOF6OQ77lWfB7BN4IeO7HGv4nPMwCLcBGAs/s72-c/1533133516_thumbnail1R4A3535.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/gazsjellesi-i-tap-zbulon-nje-sit-te-ri.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/gazsjellesi-i-tap-zbulon-nje-sit-te-ri.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy