“Korrigjim estetik i kufijve”, ligjvënësit gjermanë: Në BE, jo konflikte për kufijtë

Ligjvënësi i koalicionit qeverisës në Gjermani, Josip Juratoviç tha se Bashkimi Europian nuk do të ndikohet nga vendimi i Uashingtonit, por do të mbajë qëndrimin e tij.

Ky reagim i Juratoviç vjen në mesin e spekulimeve në rritje, se SHBA mund ta pranojë ndarjen e Kosovës si zgjidhje të ngërçit me Serbinë.

“Pozicioni i Brukselit në lidhje me Marrëdhëniet e Serbisë me Kosovën do të vendoset ‘ekskluzivisht’ në përputhje me rregullat e bllokut dhe pa u ndikuar nga opinion i SHBA-së” tha për BIRN anëtari i Bundestagut.

Ai theksoi edhe një herë se Bashkimi Europian nuk është i gatshëm të importojë probleme kufitare si ato ekzistuese mes Sllovenisë dhe Kroacisë.

Nga ana tjetër, ish i dërguari i posaçëm i BE-së për Kosovën i druhet një konflikti të ngrirë dhe shtron mundësinë e asaj që e konsideron “korrigjim estetik të kufijve”.

“Në 2019-n janë zgjedhjet për Parlamentin Europian dhe kam frikë se përbërja e re e Komisionit Europian mund ta shmangë zgjidhjen e çështjes e Kosovës. Koha pra, është esenciale në këtë rast”, tha Wolfgang Petritsche për gazetën beogradase “Danas”.

Petritsche e përshkroi përplasjen serbo-shqiptare si konfliktin e fundit historik ne rajon.“Jam i vetëdijshëm se “korrigjimi administrativ” i kufijve ka të meta potenciale në qoftë se nuk bëhet në bashkëpunim të ngushtë me OKB-në, BE-në e OSBE-në.”

Nisur nga dialogu i komplikuar ndërmjet Beogradit e Prishtinës, Petritsche shtoi se duhen dëgjuar me kujdes personat qe marrin vendime në të dyja kryeqytetet, ndërsa i mëshon idesë se është momenti të mbyllen një herë e mirë të gjitha çështjet e hapura të këtij lloji në Ballkan, përfshirë këtu ngërçin mes Kroacisë dhe Sllovenisë.

s.a/dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Korrigjim estetik i kufijve”, ligjvënësit gjermanë: Në BE, jo konflikte për kufijtë
“Korrigjim estetik i kufijve”, ligjvënësit gjermanë: Në BE, jo konflikte për kufijtë
https://3.bp.blogspot.com/-NVZu8nr-4Y4/W3x1FEtyNPI/AAAAAAAAXnA/rvnShl_GlPEu6k0F-JigfhojszysiB_ywCLcBGAs/s640/serbia-kosovo-flags-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-NVZu8nr-4Y4/W3x1FEtyNPI/AAAAAAAAXnA/rvnShl_GlPEu6k0F-JigfhojszysiB_ywCLcBGAs/s72-c/serbia-kosovo-flags-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/korrigjim-estetik-i-kufijve-ligjvenesit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/korrigjim-estetik-i-kufijve-ligjvenesit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy