Korrigjimi i kufijve, këshilltari i Trump: SHBA s’do të përfshihet

Këshilltari për Siguri Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, John Bolton, deklaroi sot në Kiev se Uashingtoni nuk do të përfshihet në idenë për shkëmbim territoresh në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Ndërkohë, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiç kanë hedhur ide të ndryshme për përmbylljen e procesit të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve.

Presidenti serb ka hedhur idenë e ndarjes ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve, ndërsa presidenti Thaçi, është shprehur për korrigjim të kufijve me Serbinë, në mënyrë që Kosova të marrë komunat shqiptare të Luginës së Preshevës.

Por, këto ide nuk janë nuk janë mbështetur nga aleatët kryesorë të Kosovës.

Britania e Madhe dhe Gjermania kanë kundërshtuar një gjë të tillë me kancelaren gjermane, Angela Merkel që e ka përsëritur më shumë se një herë se nuk duhet të ketë ndryshim kufijsh në Ballkan.

Teza e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, nuk është përkrahur as nga politika kosovare, ndërsa idetë e Vuçiç konsiderohen të parealizueshme, pavarësisht se ky i fundit ka thënë se do të prezantojë një plan të ri gjatë vizitës së tij në Kosovë, në fillim të shtatorit.

Debatet janë ndezur në prag të finalizimit të dialogut Kosovë-Serbi, ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian, që duhet të përmbyllet me një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

a.s/dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Korrigjimi i kufijve, këshilltari i Trump: SHBA s’do të përfshihet
Korrigjimi i kufijve, këshilltari i Trump: SHBA s’do të përfshihet
https://2.bp.blogspot.com/-kVPMmsf6a44/W4B0-hDvAwI/AAAAAAAAXy0/WEqg2wzgQSMFfNF087kjjM8zMcqTqaBHgCLcBGAs/s640/nz_bolton_24_0-1-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-kVPMmsf6a44/W4B0-hDvAwI/AAAAAAAAXy0/WEqg2wzgQSMFfNF087kjjM8zMcqTqaBHgCLcBGAs/s72-c/nz_bolton_24_0-1-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/korrigjimi-i-kufijve-keshilltari-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/korrigjimi-i-kufijve-keshilltari-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy