Kryeministri kroat dhe Merkel diskutojnë për Kosovën: Prekja e kufijve e hap kutinë e Pandorës

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç, në një takim me kancelaren gjermane Angela Merkel kanë diskutuar rreth çështjes së problemit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Plenkoviç ka thënë se Kroacia është pro arritjes së një marrëveshje paqësore ndërmjet të dyja vendeve duke thënë se çfarëdo prekje e kufijve do të hapte kutinë e Pandorës.

Pas takimit me kryeministrin kroat Plenkoviç, kancelarja gjermane Merkel ka mbajtur një konferencë për media në të cilën ka folur rreth arritjes së një marrëveshjeje ndërshtetërore më Kroacinë.

“Ne jemi miq shumë të afërt të vendit tuaj. Plani i veprimit është në fazën përgatitore dhe jemi duke punuar në detaje” ka thënë Merkel pas takimit me Plenkoviç, transmeton mediumi kroat ‘Dnevnik’.

Ndërkohë kryeministri kroat ka shpjeguar se ky plan do të nënshkruhet në muajt e ardhshëm në nivel të ministrave të jashtëm.

“Ne jemi të fokusuar për të nënshkruar planin e veprimit, një dokument që do të definonte nivelin e bashkëpunimit dhe do të kompletohet në muajt e ardhshëm. Ne gjithashtu kemi diskutuar edhe planet e ardhshme, derisa Kroacia dhe Gjermania do të udhëheqin Bashkimin Evropian në vitin 2020”, ka thënë Plenkoviç.

Ai gjithashtu ka treguar se kanë diskutuar edhe raportet e Kroacisë me fqinjët, specifikisht me Bosnjën dhe Hercegovinën.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë për rritjen e kualitetit të jetës për kroatët që jetojnë në Bosnje dhe Hercegovinë”, ka thënë Plenkoviç.

Kryeministri kroat gjithashtu ka thënë se kanë diskutuar për migrantët, duke nënvizuar se rreth punës së migrimit kanë një bashkëpunim të mirë.

“Jeni duke punuar jashtëzakonisht mirë me kufijtë, do t’iu përgëzoj”, ka thënë Merkel, duke shtuar se të dyja vendet po punojnë bashkë për ta forcuar eurozonën./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kryeministri kroat dhe Merkel diskutojnë për Kosovën: Prekja e kufijve e hap kutinë e Pandorës
Kryeministri kroat dhe Merkel diskutojnë për Kosovën: Prekja e kufijve e hap kutinë e Pandorës
https://2.bp.blogspot.com/-fZLll_lr7jA/W4byb8WF2hI/AAAAAAAAX2w/1ZCGHYrX0kIA8HTdcIVPlRZ75cW8u_z_ACLcBGAs/s640/1535554003_foto6-640x480.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-fZLll_lr7jA/W4byb8WF2hI/AAAAAAAAX2w/1ZCGHYrX0kIA8HTdcIVPlRZ75cW8u_z_ACLcBGAs/s72-c/1535554003_foto6-640x480.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/kryeministri-kroat-dhe-merkel.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/kryeministri-kroat-dhe-merkel.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy