Kur Shqipëria e vogël prodhonte traktorin e saj të parë “Made in Albania” (VIDEO)

Kishte edhe mjaft fabrika e kombinate që sado jashtë kohe prodhonin dhe fabrikonin produkte “Made in Albania”.

I tillë ka qenë edhe ky traktor, të cilin “Mapo.al” e sjell në këtë fotogaleri retrospektivë dhe në një video-dokumentar të Kinostudios “Shqipëria e re”, që i takon asaj kohe i për industrinë modeste shqiptare, por që guxoi dikur…

Traktori i parë shqiptar, i njohur si produkt “Made in Albania”, e ka fillimin e tij në vitin 1978, kur pas ngritjes së Kombinatit mekanik të Auto-traktorëve, nisi me prodhimin e pjesëve të para të këmbimit për motorët e automobilave dhe të traktorëve.

Më pas erdhi dhe legjendari traktori shqiptar, sipas modelit kinez të traktorëve me zinxhirë të asaj kohe.

Në ceremoninë e dikurshme të përurimit, ka qenë vet kryeministri komunist i asaj kohe, Mehmet Shehu, i cili ka provuar i pari traktorin “Made in Albania”.

Galeria e mëposhtme e fotove që “Mapo.al” ka bërë duke kërkuar në site të ndryshme për të mbledhur foto-dëshmi të prodhimit të parë motorik shqiptar, e dëshmon qartë se si ka qenë dikur dhe se është katandisur sot Traktori Shqiptar./Përgatiti E.K./Mapo.al/

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kur Shqipëria e vogël prodhonte traktorin e saj të parë “Made in Albania” (VIDEO)
Kur Shqipëria e vogël prodhonte traktorin e saj të parë “Made in Albania” (VIDEO)
Kur Shqipëria e vogël prodhonte traktorin e saj të parë “Made in Albania” (VIDEO)
https://1.bp.blogspot.com/-pNCEin89HYM/W23zQmUXr0I/AAAAAAAAXbU/a8Uor6rRabMDzthwZ1vAWR-A_PKHo8DXgCLcBGAs/s640/1-9.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-pNCEin89HYM/W23zQmUXr0I/AAAAAAAAXbU/a8Uor6rRabMDzthwZ1vAWR-A_PKHo8DXgCLcBGAs/s72-c/1-9.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/kur-shqiperia-e-vogel-prodhonte_10.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/kur-shqiperia-e-vogel-prodhonte_10.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy