“L’Espresso”: Padrinot e Tiranës, kupola më e fuqishme në Itali

Prej kohësh vjedhja e banesave në Itali është një problem shumë shqetësues. Klanet gjeorgjiane, ruse dhe ballkanike të specializuar për vjedhjet e shtëpive, bastisin Italinë e më pas largohen. Gjithashtu një ligj nacionalist i kërkuar nga Putin e bën pothuajse të pamundur ekstradimin, shkruan L’espresso.

Dhe janë pikërisht ata që kanë “pastruar” shtëpinë e prindërve të ministrit të Brendshëm, Matteo Salvini.

Të shkathët e të pazhurmshëm, ashtu si macet ata kishin në plan një goditje të shkëlqyer. 5 vetë plaçkitën shtëpinë e prindërve të ministrit, dhe kur u arrestuan kishin bërë valixhet gati për t’u larguar.

Grupe të shumta hajdutësh të kombësive të shumta qarkullojnë në Itali, dhe një prej tyre janë edhe shqiptarët.

“Fuqia punëtore” nga Tirana e Durrësi


Për të ndarë biznesin fitimprurës të vjedhjeve me gjeorgjianët, këtu e kthejmë vëmendjen tek “padrinot” e Tiranës. Mafia shqiptare, për momentin e konsideruar si kupola e huaj më e fuqishme në Itali, sbëahku me trafikun e drogës dhe të qenieve njerëzore, kohët e fundit është kthyer ne vendet e para edhe përsa i përket vjedhjeve.

“Fuqia punëtore” kriminale vjen nga Tirana, Durrësi dhe një qytet i vogël i quajtur Milot, nga ku kanë bazën bandat më aktive në Itali. Ata kanë tri parime: respektin, besnikërinë e familjen të bazuar në Kanunin e atëhershëm. Jo rastësisht, hajdutët që janë pjesë e organizatave shqiptare pothuajse gjithmonë kanë lidhje gjaku. Në Terni, u shkatërrua një organizatë kushërinjsh e vëllezërish shqiptare.

“Ata punojnë në grupe të vogla,” shpjegon për gazetën italiane Espresso nënkoloneli i Anti-Mafias, Marcello Manca.

“Jo rrallë, për shkak të të ardhurave të tyre, ata tërheqin vëmendjen e familjeve më të pushtetshme, të cilat më pas duan t’i kontrollojnë”.

Ajo që bie në sy, është se çdo ditë e më tepër po përdoren mjete të reja për t’i bërë vjedhjet sa më të lehta. Sot përdoren edhe mjete për shkatërrimin e valëve që nxjerrin jashtë funksioni alarmet apo dhe kamerat.

Përgatiti M.H /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “L’Espresso”: Padrinot e Tiranës, kupola më e fuqishme në Itali
“L’Espresso”: Padrinot e Tiranës, kupola më e fuqishme në Itali
https://4.bp.blogspot.com/-ocoXL2J3kjc/W4mVPcpVDMI/AAAAAAAAX5w/bJxkKvADNWceRo6oIMZXNByASAeqqhC_QCLcBGAs/s640/image-6-770x440.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ocoXL2J3kjc/W4mVPcpVDMI/AAAAAAAAX5w/bJxkKvADNWceRo6oIMZXNByASAeqqhC_QCLcBGAs/s72-c/image-6-770x440.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/lespresso-padrinot-e-tiranes-kupola-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/lespresso-padrinot-e-tiranes-kupola-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy