Londra e nervozon kryeministren serbe: Pse të mos diskutohet për Kosovën në OKB

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq ka thënë se situata në Kosovë duhet të diskutohet sa më parë në Këshillin e Sigurisë në OKB duke theksuar se lufta e tyre diplomatike dhe bisedimet me aleatët janë duke vazhduar.

Ajo tha se ka shumë gjëra që Serbia mund të bëjë direkt në lidhje me qëllimet e Londrës për të parandaluar mbajtjen e një mbledhje të rregullt të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për gjendjen në Kosovë.

“Sigurisht që ne vazhdojmë përpjekjet tona diplomatike dhe flasim me aleatët tanë të përhershëm tek Kombet e Bashkuara dhe Këshillit i Sigurimit, kështu që ne do të shohim si do të përfundojë kjo”, ka thënë Brnabiq, transmeton Indeksonline.

Ajo ka shtuar se qëllimi i Londrës është politikisht i pasinqertë.

“Unë mendoj se situata në Kosovë duhet të diskutohet edhe në kuadër të Këshillit të Sigurimit”, ka shtuar ajo.

Në pyetjen se si do të arrihet konsensus brenda vendit për çështjen e Kosovës, duke pasur parasysh se idetë që kanë dëgjuar këto ditë nuk kanë prodhuar pëlqimin e kishës dhe të politikanëve, Brnabiq ka deklaruar se është e rëndësishme që të dëgjohen të gjitha pikëpamjet e ndryshme.

“Unë mendoj se nuk mund të arrihet pëlqimi i të gjithë anëtarëve të politikës por që në fund të fundit presidenti ka nisur një dialog të brendshëm për të dëgjuar mendime të ndryshme, e cila është ekselencë e demokracisë”, ka shtuar Brnabiq.

Ajo tha se personalisht preferon të përpiqet të arrijë një konsensus kombëtar së pari./Indeksonline//ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Londra e nervozon kryeministren serbe: Pse të mos diskutohet për Kosovën në OKB
Londra e nervozon kryeministren serbe: Pse të mos diskutohet për Kosovën në OKB
https://4.bp.blogspot.com/-QVzTX3nDYtU/W2Ka4oJkMBI/AAAAAAAAXVA/GQDKdiF_NPAYT3JpVycbAi-eLCQJbpbaACLcBGAs/s640/po92.png
https://4.bp.blogspot.com/-QVzTX3nDYtU/W2Ka4oJkMBI/AAAAAAAAXVA/GQDKdiF_NPAYT3JpVycbAi-eLCQJbpbaACLcBGAs/s72-c/po92.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/londra-e-nervozon-kryeministren-serbe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/londra-e-nervozon-kryeministren-serbe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy