Mërgimtarët largohen të dëshpëruar nga Shqipëria

Vijnë për pushime, por largohen të dëshpëruar. Janë të shumtë ata emigrantë, pritshmëritë e të cilëve kanë qenë shumë të ndryshme nga çfarë përjetojnë realisht në vendin e tyre.

Petriti 50-vjeçar është një prej emigrantëve, i cili prej gati 30 vjetësh punon e jeton në Itali, raporton “Durrësi.al”.

Edhe këtë verë u kthye në Shqipëri tek të afërmit në Elbasan, ku kaloi disa ditë pushimi. Pak para nisjes, përshtypja e parë që të lë është dëshpërimi që ka për të ardhmen e popullit që jeton këtu dhe të vendit të tij, Shqipërisë, përcjell albinfo.ch.

Petriti thotë se pak shpresë ka që ta shohë vendin dhe popullin e tij të ecë përpara si popujt e tjerë, ndërsa shembulli i popullit italian është shumë i ndryshëm nga ai shqiptar. “Ka korrupsion, nëse nuk paguan, nuk merr asnjë shërbim në asnjë institucion. Këtu mekaniku bëhet si doktor, e doktori mekanik”, pohon ai.

Të shumta janë rastet pse e kanë bërë pesimist për vendin e tyre. Verën e shkuar polici kufitar në portin e Durrësit i kërkoi 50 euro të afërmes së tij për të mos iu bërë pengesë të kalonte në shtetin italian, ndërsa dispononte të gjitha dokumentet e nevojshme.

Në sytë e tij ka shumë trishtim ndërsa largohet nga vendi, të cilin e do më shumë se çdo vend tjetër. Në Itali ndjehet i huaj, ndërsa në Shqipëri ndjehet dy herë më shumë i huaj./ZgjohuShqiptar.info


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11438,Camëri,133,Editorial,2616,Ekonomi,709,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1826,Iliridë,377,Kosovë,3471,Kulture,925,Luginë,77,Moti,2,Politik,2314,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,561,Video,678,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mërgimtarët largohen të dëshpëruar nga Shqipëria
Mërgimtarët largohen të dëshpëruar nga Shqipëria
https://4.bp.blogspot.com/-nwrFCQvj8zs/W4BxcjYoCbI/AAAAAAAAXxQ/LaoGb1U7iRw_P_0zowY63slT560NMhKTgCLcBGAs/s640/rradhe1-768x432.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-nwrFCQvj8zs/W4BxcjYoCbI/AAAAAAAAXxQ/LaoGb1U7iRw_P_0zowY63slT560NMhKTgCLcBGAs/s72-c/rradhe1-768x432.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/mergimtaret-largohen-te-deshperuar-nga.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/mergimtaret-largohen-te-deshperuar-nga.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy