Njoftim i rëndësishëm i ambasadës së Shqipërisë në Greqi: Dokumentet që…

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Greqi njofton të gjithë qytetarët se çdo certifikatë që lëshohet nga Zyrat e Gjendjes Civile në Greqi, çdo vendim i dalë nga gjykatat greke, vendimet e zgjidhjes së martesës, vulosen vetëm me Vulën Apostile.

Në njoftim e nxjerrë në faqen e ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Greqi, që njoftohet nga Shërbimi Konsullor, thuhet se “çdo lloj certifikate që lëshohet nga Zyrat e Gjendjes Civile në Greqi (Liksiarchio & Dhimo), si certifikata lindje, vdekje, familjare, martese etj., vulosen vetëm me Vulën Apostile në Prefekturat (Periferia) e qyteteve/rretheve nga ku lëshohen dhe dërgohen në Shqipëri në Zyrat e Gjendjeve Civile”.

Po ashtu, jepen shpjegime dhe për vendimet e dala nga gjykatat greke, apo zgjidhjet e martesës.

Shërbimi Konsullor sqaron se “çdo lloj vendimi i dalë nga Gjykatat greke si dhe prokurat e ndryshme që lëshohen nga Noterë grekë (Simvoleografos), vulosen vetëm me Vulën Apostile në Gjykatat e qyteteve/rretheve nga ku lëshohen dhe përdoren në Shqipëri. Vendimet e zgjidhjes së martesave të Gjykatave greke, pasi marrin Vulën Apostile dhe dërgohen në Shqipëri, duhet detyrimisht të njihen nga Gjykata e Apelit e Rrethit përkatës në Shqipëri”.

“Zgjidhjet e martesave të bëra me marrëveshje tek Noterë grekë (Simvoleografos), duhet të pajisen me VULË APOSTILE në Gjykatat e qyteteve/rretheve nga ku lëshohen dhe më pas njihen direkt nga Zyrat e Gjendjes Civile përkatëse në Shqipëri. Të gjitha dokumentet e lartpërmendura përkthehen në Shqipëri”, thuhet në njoftimin e Shërbimit Konsullor të ambasadës së Shqipërisë në Greqi.

l.h/ dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Njoftim i rëndësishëm i ambasadës së Shqipërisë në Greqi: Dokumentet që…
Njoftim i rëndësishëm i ambasadës së Shqipërisë në Greqi: Dokumentet që…
https://2.bp.blogspot.com/-pOVTYQ_6PFw/W33GiXeUGSI/AAAAAAAAXpk/SsSGAcUaL6cnzv35M5mfLvEN2YhOLdZ6QCLcBGAs/s640/39814301_1157194637769712_8192004106794041344_n-696x641-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-pOVTYQ_6PFw/W33GiXeUGSI/AAAAAAAAXpk/SsSGAcUaL6cnzv35M5mfLvEN2YhOLdZ6QCLcBGAs/s72-c/39814301_1157194637769712_8192004106794041344_n-696x641-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/njoftim-i-rendesishem-i-ambasades-se.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/njoftim-i-rendesishem-i-ambasades-se.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy