Pritja e Sulltan Mehmet Reshatit nga serbët në Kosovë më 1911

Meqenëse gjatë vitit 1909 Qeveria xhonturke nuk i mbajti premtimet e dhëna për hapjen e shkollave dhe për liritë e tjera ndaj popullatës shqiptare, kjo çoi deri te acarimi i marrëdhënieve ndërmjet shqiptarëve dhe xhonturqve. Kulmi i kësaj gjendjeje të pafavorshme për shqiptarët do të jetë viti 1910, kur padrejtësitë e ndryshme dhe dhuna po shfaqeshin në Vilajetin e Kosovës më shumë se në vilajetet e tjera shqiptare. Shqiptarët e kishin parë qartazi se rrugëdalje tjetër nga kjo gjendje e krijuar nuk kishte, duke e konsideruar si rrugë të vetme kryengritjen e armatosur, shkruan sot Koha Ditore.

Situata ishte tendosur, sidomos në Kosovë, ku në pranverën e vitit 1910 Qeveria osmane e kishte shpallur shtetrrethimin dhe i kishte ndërmarrë të gjitha masat për të organizuar një operacion të fuqishëm ushtarak në Kosovë dhe për të shuar kryengritjet e shqiptarëve. Mirëpo, pavarësisht se xhonturqit arritën t’i shuanin këto kryengritje, marrëdhëniet e shqiptarëve me xhonturqit kishin arritur në pikën më të ulët.

Në këtë mesë, më fituese dilte të ishte Serbia, sepse kjo gjendje më së shumti u konvenonte qëllimeve të saj ekspansioniste në dëm të shqiptarëve. Dhe meqë Serbia ishte orientuar plotësisht dhe aktivisht kundër shqiptarëve, ajo ishte treguar mjaft e matur ndaj Perandorisë Osmane, madje deri në atë masë saqë i dha edhe ndihmë të drejtpërdrejtë regjimit xhonturk dhe ekspeditave ndëshkuese të Turgut Pashës kundër kryengritësve shqiptarë më 1910…/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9337,Camëri,121,Editorial,2056,Ekonomi,517,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1478,Iliridë,291,Kosovë,2721,Kulture,728,Luginë,62,Moti,2,Politik,1905,Reportazh,181,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,521,Video,568,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pritja e Sulltan Mehmet Reshatit nga serbët në Kosovë më 1911
Pritja e Sulltan Mehmet Reshatit nga serbët në Kosovë më 1911
https://4.bp.blogspot.com/-bk6RvscpM-o/W3CLNIkRahI/AAAAAAAAXhg/4372ChKpM5oZsRbxzBybL9ijYGQNu9ylACLcBGAs/s640/histori-640x412.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-bk6RvscpM-o/W3CLNIkRahI/AAAAAAAAXhg/4372ChKpM5oZsRbxzBybL9ijYGQNu9ylACLcBGAs/s72-c/histori-640x412.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/pritja-e-sulltan-mehmet-reshatit-nga.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/pritja-e-sulltan-mehmet-reshatit-nga.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy