Profili tregtar, OBT: Shqipëria zë 0.01% të tregut global të eksporteve

Organizata Botërore e Tregtisë ka publikuar një raport mjaft të zgjeruar ku jep profilin tregtar të 170 ekonomive të ndryshme të botës, mes të cilave edhe Shqipëria. Ky dokument është një ndër më të rëndësishmit në këtë sektor, dhe shërben si guidë për tregtarët dhe investitorët.

Kjo është kartolina e Shqipërisë për tregtinë. Raporti i profilit të tregtisë 2017, tregon me detaje, thuajse çdo sektor të rëndësishëm të ekonomisë shqiptare, që ka lidhje të drejtpërdrejtë me tregtinë, si dhe jep një renditje në nivel global.

Sa i përket tregtisë, në drejtim të eksporteve, Shqipëria mban vendin e 132-të në botë, nga vend i 131-të i vitit të kaluar. Sa i përket importeve, atë të 120 nga vend i 126-të i 2017-ës. Së i përket shërbimeve tregtare, Shqipëria renditet në vendin e 93 dhe 110-të për eksportet dhe importet, nga vendi i 99-të dhe 114-të respektivisht, gjë që flet për një përmirësim të lehtë në renditje, shkruan scan tv.

Shqipëria zë kështu 0.01% të tregut global të eksporteve dhe 0.03% të importeve. Bosnje Hercegovina është bindshëm më mirë se ne në dy nga katër indikatorët.

Mali i Zi është më keq se Shqipëria, thotë Organizata Botërore e Tregtisë, në të katër indikatorët. Serbia është më mirë se Shqipëria në të katër indikatorët kryesorë, me një diferencë të ndjeshme.

Maqedonia ndërkohë është më mirë se Shqipëria vetëm për import-eksport, ndërkohë që mbetet mbrapa sa i përket shërbimeve tregtare. Kosova ndërkohë, që është një ndër 6 vendet e zonës së përbashkët ekonomike, nuk merret në analizë nga organizata./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Profili tregtar, OBT: Shqipëria zë 0.01% të tregut global të eksporteve
Profili tregtar, OBT: Shqipëria zë 0.01% të tregut global të eksporteve
https://2.bp.blogspot.com/-FLF3yvQEUhQ/W4lpViVBvqI/AAAAAAAAX4A/xF8-7cFJ3k8TjEfPPxT1uoPE84v9COzMgCLcBGAs/s640/eksportet-shqiptare-min-740x383-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-FLF3yvQEUhQ/W4lpViVBvqI/AAAAAAAAX4A/xF8-7cFJ3k8TjEfPPxT1uoPE84v9COzMgCLcBGAs/s72-c/eksportet-shqiptare-min-740x383-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/profili-tregtar-obt-shqiperia-ze-001-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/profili-tregtar-obt-shqiperia-ze-001-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy