Psikologia jep alarmin: Persona me çrregullime si monstra i Resulajt ka shumë Shqipëria

Autori që shkaktoi tragjedinë një ditë më parë në Vlorë, përkufizohet si rast me çregullime të shëndetit mendor, por i pa diagnostikuar dhe i pa trajtuar thonë psikologët që sipas tyre të tille ka shumë në shoqërinë shiptare.

“Rasti i djalit ka të bëjë me çrregullime antisociale të personalitetit, sociopat dhe psikopat”, thotë psikologia Adelina Pjetra për Top Channel.

Këta persona kanë shumë shoqëri por jo të qëndrueshme. Ata, sipas psikologëve, e shfrytëzojnë shoqërinë.

“Mungesë emocionesh, nuk kanë ndjenjë faji ,nuk pendohen, çdo gjë që bëjnë iu duket e drejtë”, thotë ajo.

Por a shfaqin shenja këta lloj personash. Sipas psikologëve çdo veprim i tyre është i lexueshem madje duke nisur që nga lojërat në fëmijëri, por shoqëria jonë ka shumë pak informacion.

Për të parandaluar agravimin e gjendjes së këtyre personave sociopatë rol kryesor ka familja por edhe shteti thonë psikologët.

“Të vëzhgojë sherret që bëjnë në vazhdimësi ose shetit të ndikojë me mos lirimin nga burgu ,pasi kështu vetëm iu jep kurajo këtyre tipave”, thotë më tej psikologia.

Duke i referuar rastit të 24-vjeçarit, psikologët vlerësojnë se akte të tilla jo domosdoshmërish lidhen me konsumin e alkoolit apo substancave narkotike./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Psikologia jep alarmin: Persona me çrregullime si monstra i Resulajt ka shumë Shqipëria
Psikologia jep alarmin: Persona me çrregullime si monstra i Resulajt ka shumë Shqipëria
https://2.bp.blogspot.com/-AYuy0Ozs-Xk/W28aAzZaPgI/AAAAAAAAXc4/bX_8MZjrhhgYUTU2hj_ZSE5RX67wkD73QCLcBGAs/s640/zykaj-vrasesi.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-AYuy0Ozs-Xk/W28aAzZaPgI/AAAAAAAAXc4/bX_8MZjrhhgYUTU2hj_ZSE5RX67wkD73QCLcBGAs/s72-c/zykaj-vrasesi.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/psikologia-jep-alarmin-persona-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/psikologia-jep-alarmin-persona-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy