Punimet për restaurimin e xhamisë nxjerrin në dritë mozaikun e shekullit të 6-të

Një mozaik i panjohur deri më sot është zbuluar nga gërmimet gjatë restaurimeve të tre objekteve të kultit në qendrën historike të Beratit.
Sipas të dhënave të para mendohet se mozaiku i zbuluar i përket shekujve 5-6 dhe nxjerr fakte të reja për qytetin e Beratit.

Dritan Çoku, specialist arkeolog pranë qendrës DRKK në Berat, thotë se gjatë restaurimit të “Teqesë së helvetinjëve”, “Xhamisë Mbret” dhe “Xhamisë së Beqarëve”, u konstatua se në themel të tyre kishte diçka interesante e me vlerë. Ai thotë se për disa ditë u punua me shumë kujdes, derisa doli në dritë mozaiku.

Arkeologu Dritan Çoku pas zbulimit të mozaikut, ka hartuar raportin përkatës duke dokumentuar të gjitha faktet nëpërmjet fotografimit, skicimit, matjeve dhe ka realizuar një katalog që e ka dërguar në Agjensinë e Shërbimit Arekologjik, si dhe pranë Institutit të Monumenteve të Kulturës.

Tashmë ai është në pritje të vendimit që do të merret nga Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë lidhur me zbulimin.

Ndërkohë zona ku janë konstatuar gjetjet, kryesisht në murin e “xhamisë mbret”, është shënjuar dhe zbulimet janë mbuluar. Aktualisht punimet restauruese vijojnë në pjesën tjetër të objektit./tch/a.m./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Punimet për restaurimin e xhamisë nxjerrin në dritë mozaikun e shekullit të 6-të
Punimet për restaurimin e xhamisë nxjerrin në dritë mozaikun e shekullit të 6-të
https://2.bp.blogspot.com/-P9SKRxDHB4w/W2yGYILfqAI/AAAAAAAAXWs/SNnp5SKW-qYXaDBV7npRi244Cpf_swwlACLcBGAs/s640/screenshot-13_1533831902-1088800.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-P9SKRxDHB4w/W2yGYILfqAI/AAAAAAAAXWs/SNnp5SKW-qYXaDBV7npRi244Cpf_swwlACLcBGAs/s72-c/screenshot-13_1533831902-1088800.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/punimet-per-restaurimin-e-xhamise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/punimet-per-restaurimin-e-xhamise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy