Revista britanike rendit “Bjeshkët e Namuna” në krye të destinacioneve turistike

“Bjeshkët e Namuna”, pjesa që shtrihen në veri të Shqipëri janë renditur në kryer të dhjetë destinacioneve europiane për t’u vizituar gjatë muajit shtator, shkruan gazeta britanike “Evening Standard”.
“Bjeshkët e Namuna janë bërë një destinacion popullor i udhëtimit në vitet e fundit, duke të ofruar pamje absolutisht mahnitëse. Udhëtoni atje në shtator për një mot të ngrohtë dhe sigurohuni që të bëni udhëtimin prej pesë orësh mes Valbonës dhe Thethit përpara se të eksploroni rivierën shqiptare”, theksohet në artikullin e gazetës britanike.
Pas “Bjeshkëve të Namuna”, renditen Mynih, Gjermani, Chefchaouen, Marok, Sicili , Itali, Buenos Aires, Argjentinë, Vis, Kroaci, Lake District, Britani e Madhe, Bora Bora, French Polynesia, Santorini, Greqi, Beijing, Kinë.
Alpet shqiptare dhe Bjeshkët e Namuna janë vazhdimësi e maleve dinarike dhe shtrihen në veri të Shqipërisë, në perëndim të Kosovës dhe në jug-lindje të Malit të Zi. Bjeshkët e Namuna shtrihen deri te lugina e Ibrit, rreth 50 km në gjatësi. Në anën e Kosovës arrijnë lartësinë mbi 2000 m, në disa vende prehen në lugina të thella dhe kanë si kufi jugor Drinin. Alpet shqiptare janë mbresëlënëse dhe me forma piktoreske. Ato janë një shtrirje e peizazhit malor, i cili përplaset në disa zinxhirë luginash gëlqerore të Alpeve.

1. Accursed Mountains, Albania

2. Munich, Germany

3. Chefchaouen, Morocco

4. Sicily, Italy

5. Buenos Aires, Argentina

6. Vis, Croatia

7. Lake District, UK

8. Bora Bora, French Polynesia

9. Santorini, Greece

10. Beijing, China
l.h/ dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Revista britanike rendit “Bjeshkët e Namuna” në krye të destinacioneve turistike
Revista britanike rendit “Bjeshkët e Namuna” në krye të destinacioneve turistike
https://4.bp.blogspot.com/-zNnAZkSeJRo/W38sg-la5JI/AAAAAAAAXw8/G9ZdLph0ihAnS17VvZAXKxrhgvVIcoFNACLcBGAs/s640/201507131449001781057-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-zNnAZkSeJRo/W38sg-la5JI/AAAAAAAAXw8/G9ZdLph0ihAnS17VvZAXKxrhgvVIcoFNACLcBGAs/s72-c/201507131449001781057-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/revista-britanike-rendit-bjeshket-e_24.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/revista-britanike-rendit-bjeshket-e_24.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy