Sejko: Do blejmë euro, nuk do të lejojmë mbiçmim të shpejtë të lekut


Presionet për mbiçmimin e lekut ngelen të larta dhe Banka e Shqipërisë çmon se ndërhyrja në tregun valutor duhet të vazhdojë.

Pas mbledhjes së Këshillit Mbikëqyrës, Guvernatori Gent Sejko, tha të mërkurën se një forcim i shpejtë i lekut do të dëmtonte kthimin e inflacionit në objektiv.

Sejko u shpreh se Banka e Shqipërisë do vazhdojë të blejë euro për të mbajtur të normalizuar tregun.

Këshilli Mbikëqyrës vendosi të mërkurën të ruajë të njëjtin kurs të politikës monetare, duke e mbajtur normën bazë në minimumin historik prej 1% dhe duke vazhduar programin e blerjes së valutës.

Ndërsa kreditimi i ekonomisë nuk po rritet, Banka e Shqipërisë konstatoi sërish se standardet e kreditimit të bankave ngelen konservatore.

Guvernatori Sejko tha se rënia e kredive me probleme duhet të reflektohet në politika më aktive kreditimi nga sektori bankar.

Banka e Shqipërisë vlerësoi se rritja e lartë ekonomike në tremujorin e parë të këtij viti dhe rënia e papunësisë në nivelet më të ulëta historike dëshmojnë një shfrytëzim gjithnjë e më të mirë të kapaciteteve prodhuese në ekonomi.

Banka qendrore pret që inflacioni të kthehet pranë objektivit 3% në vitin 2020, ndërsa rritja e normave të interesit nuk do të fillojë para mesit të vitit të ardhshëm./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8399,Camëri,113,Editorial,1839,Ekonomi,451,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1363,Iliridë,259,Kosovë,2477,Kulture,664,Luginë,51,Moti,2,Politik,1819,Reportazh,168,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,524,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Sejko: Do blejmë euro, nuk do të lejojmë mbiçmim të shpejtë të lekut
Sejko: Do blejmë euro, nuk do të lejojmë mbiçmim të shpejtë të lekut
https://1.bp.blogspot.com/-FwoTujGVLqc/W2Hr8k6e9PI/AAAAAAAAXQM/FGqhVYMpa0QFbmGO6-qmB2E33Uvm9oqNACLcBGAs/s640/SEJKO-EURO-765x383-640x320-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-FwoTujGVLqc/W2Hr8k6e9PI/AAAAAAAAXQM/FGqhVYMpa0QFbmGO6-qmB2E33Uvm9oqNACLcBGAs/s72-c/SEJKO-EURO-765x383-640x320-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/sejko-do-blejme-euro-nuk-do-te-lejojme.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/sejko-do-blejme-euro-nuk-do-te-lejojme.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy