“Shkëmbim kufijsh”, Princ Leka propozon bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Bashkimi kombëtar do të ishte ideal për Kosovën dhe Shqipërinë. I këtij mendimi është Princi i Shqipërisë Leka i Dytë që në një intervistë për gazetën “Dielli” ka propozuar se bashkimi mes dy shteteve nën një monarki do të sillte gjëra pozitive për dy vendet.

Princi thekson se që kur familja mbretërore u kthye nga jeta e tyre në mërgim, detyra e tyre ishte të hiqnin barrierat midis shqiptarëve dhe të promovonin unifikimin e pakicave shqiptare në Ballkan.


Përveç kësaj, bashkimi i ri që Princi propozon duhet të ketë një monark.

Princi i Kurorës i thotë gazetës se një Shqipëri e Madhe, e vendosur si monarki kushtetuese, do të sigurojë stabilitet më të madh politik sesa sistemi aktual politik.

Princi përdor Mbretërinë e Bashkuar dhe monarkitë e tjera të Europës Perëndimore si shembuj të asaj që Shqipëria mund të arrijë në të ardhmen si një monarki kushtetuese e orientuar nga Perëndimi.

Në pyetjen nëse Princi Leka është i gatshëm të bëhet mbret i një Kosove të bashkuar dhe Shqipërisë, Princi u përgjigj: “Familja mbretërore gjithmonë do të respektojë vullnetin e popullit. Të jesh një princ apo mbret është e bukur. Të jesh në gjendje të shërbej vendit tim nuk shihet nga unë si një punë, por nderi më i madh”.

Bashkimi i Shqipërisë dhe Kosovës është një ide politike, e ringjallur që kur Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008.

Kosova është kryesisht shqiptare dhe me Republikën e Shqipërisë, ndan disa sektorë të përbashkët administrativë, siç janë arsimi dhe politika e jashtme./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Shkëmbim kufijsh”, Princ Leka propozon bashkimin e Kosovës me Shqipërinë
“Shkëmbim kufijsh”, Princ Leka propozon bashkimin e Kosovës me Shqipërinë
https://1.bp.blogspot.com/-DZFeoI83-vw/W28cajkyAfI/AAAAAAAAXdU/NyGLuO2tnyowjQTgNdUnkfk6bFmbLlJ6wCLcBGAs/s640/Leka-albania-e1533928787170-780x439.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-DZFeoI83-vw/W28cajkyAfI/AAAAAAAAXdU/NyGLuO2tnyowjQTgNdUnkfk6bFmbLlJ6wCLcBGAs/s72-c/Leka-albania-e1533928787170-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/shkembim-kufijsh-princ-leka-propozon.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/shkembim-kufijsh-princ-leka-propozon.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy