Shqiptarët lënë shtetësinë, rritet numri i rezidentëve të huaj dhe azilkërkuesve

Numri i të huajve që kërkojnë të qëndrojnë në Shqipëri është rritur me 3 për qind në krahasim me vitin e shkuar, duke prekur numrin e 12 mijë e 906 personave.
Në total për vitin 2017 janë 8.395 meshkuj dhe 4.511 femra. Prej tyre, rreth 60 për qind janë me origjinë nga Europa, teksa 316 kanë mundur të marrin shtetësinë shqiptare përgjatë vitit të shkuar.
Situata mbetet shqetësuese me personat që kërkojnë të lënë shtetësinë shqiptare. Në 2017-n rezultojnë 651 persona të cilët kanë hequr dorë nga shtetësia, duke pësuar rritje me 32,9 për qind.
INSTAT raporton se në total janë 1049 persona që qëndrojnë në mënyrë të paligjshme.
Klandestinët vijnë kryesisht nga Siria, Algjeria dhe Libia. Por prej tyre, vetëm 309 kanë kërkuar azil, duke shënuar një rritje me rreth 30 për qind krahasuar me një vit më parë. Duke analizuar vendin e origjinës së azilkërkuesve në Shqipëri, shumicën e rasteve e përbëjnë ato me origjinë nga Siria me 111 persona, me origjinë nga Algjeria 61 dhe nga Afganistani 29 azilkërkues.
s.a/dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptarët lënë shtetësinë, rritet numri i rezidentëve të huaj dhe azilkërkuesve
Shqiptarët lënë shtetësinë, rritet numri i rezidentëve të huaj dhe azilkërkuesve
https://4.bp.blogspot.com/-kz9keoygQv0/W33HAYCDYxI/AAAAAAAAXps/RWRu8mQ6m7oAI2mxnVDmgMp5cZ-KoT4_gCLcBGAs/s640/shtetesi-shqiptare-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-kz9keoygQv0/W33HAYCDYxI/AAAAAAAAXps/RWRu8mQ6m7oAI2mxnVDmgMp5cZ-KoT4_gCLcBGAs/s72-c/shtetesi-shqiptare-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/shqiptaret-lene-shtetesine-rritet-numri.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/shqiptaret-lene-shtetesine-rritet-numri.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy