Skënderbeu , Mbret i shqiptarëve

Më në fund . ndoshta do të pushojë propaganda e zezë shqiptare , do të mejin së foluri e së shkruari, do të heshti përgjithmonë faqezinjt e kombit , historianët batakçinj, të paguarit , spiunët dhe të gjithë të tjerët e llojeve të përmendura  – Skënderbeu nuk është sllav, Skënderbeu është gjeniu luftarak shqiptar me meme  e me at  shqiptar. Skënderbeu nuk është mit, por ishte dhe është një realitet historic shqiptar
James Wolf shkruan : “ Skënderbeu i tejkalon të gjithë oficerët antic dhe modern. Taktikat e tija ushtarake dhe luftarake e shpëtuan Europen nga pushtimi dhe poshtërimi osman. (Ethnic groups in Michigan, Volume 2 of Peoples of Michigan series Redaktorë: James M. Anderson, Iva A. Smith
Botues: Ethnos Press, 1983
Taktikat e tij ushtarake e shpëtuan Europën nga pushtimi total prej Perandorisë Osmane. Atij i referohen si një prej gjeneralëve ushtarakë më të mëdhenj të së gjithë kohërave. Taktikat e luftimit të Skënderbeut studiohen edhe sot e kësaj dite në shkollat ushtarake anembanë botës. Ashtu siç ka thënë edhe gjeneralmajori James Wolfe: “Skënderbeu . . . i tejkalon të gjithë oficerët, antikë e modernë, në udhëheqje të një ushtrie të vogël.”
Pra gjeniu  më i madh  ushtarak it ë gjitha kohërave ishte shqiptar.
Jahja Dranqolli, historian shkruan :” Portret i rrallë i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut nga fillimet e shek. XIX, viti 1828  Portreti në fjalë pothuajse fare i panjohur për historiografinë tonë është një riprodhim i zbuluar në biografinë e parë të shkruar në sllavishten  e vjetër, e cila i kushtohet heroit tonë kombëtar.
Tërheqë vëmendjen, sidomos titulli mbret dhe origjina arbërore e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, origjinë kjo që nuk është kontestuar asnjëherë nga qarqet intelektuale serbë të asaj kohe. Në këtë kontekst duhet vënë re se, përpjekjet për serbizimin e Heroit nisën të zëjnë fill sidomos nga Garashanin (1844) dhe pasuesit e tij të shkollës antropologjike, të cilët përpiqeshin për ta fikur çdo dritë jo vetëm nga historia e jonë e lavdishme. Libri është botuar në Pesch të Hungarisë më 1828!
Pra miq të nderuar, dërgojeni këtë shkrim dhe portret të bërë nga sllavet, të gjithë atyre shqiptarëve që e ndjekin rrugën e Garashaninit për serbizimin e historisë shqiptare , ku shkruan : Gjorgje Kastrioti Skenderbeg – Kral Albanski edhe shqip : Gjergj Kastrioti Skënderbegu – Mbreti i shqiptarëve..
Lexojeni dhe mbani në mendko
Te gjitha falënderimet për këtë shkrim i takojnë grupit Thënie për shqiptarët .
Fahri Xharra,21.08.18
Gjakovë/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Skënderbeu , Mbret i shqiptarëve
Skënderbeu , Mbret i shqiptarëve
https://4.bp.blogspot.com/-6FLtBP-ZPwc/W3x5ye6NxiI/AAAAAAAAXoI/J4N3BzfGALkCC12zDS0ekEHGd34z-MkCACLcBGAs/s640/ks.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-6FLtBP-ZPwc/W3x5ye6NxiI/AAAAAAAAXoI/J4N3BzfGALkCC12zDS0ekEHGd34z-MkCACLcBGAs/s72-c/ks.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/skenderbeu-mbret-i-shqiptareve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/skenderbeu-mbret-i-shqiptareve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy