Synimi i Serbisë, t’ia marrë Kosovës pikën më strategjike të vëzhgimit në Ballkan

Pika më strategjike e vëzhgimit në Ballkan ndodhet brenda territorit të Kosovës. Fakti se ajo është vetëm qindra metra larg kufirit me Serbinë, ka bërë që fqinji verior ta nisë mësymjen për ta përvetësuar, kurdo që bëhet demarkimi ndërmjet të dyja vendeve.
Bëhet fjalë për majën e bjeshkës së Kopaonikut, Pançiq, e cila ndodhet në lartësinë mbidetare 2017 metra. Ajo mundëson vëzhgimin në drejtim të Lindjes së Mesme dhe të Mesdheut.

Ka qenë pika kryesore e vëzhgimit në gjithë ish-Jugosllavinë dhe kjo pikë ka përbërë qendrën ushtarake telekomunikuese, në të cilën ka pasur të vendosur edhe radarë me rreze të gjata veprimi për nevojat e ushtrisë së ish-Jugosllavisë.

Po kështu, edhe radarë për kontrollin e fluturimeve. Në të njëjtin vend ka qenë edhe transmetuesi televiziv, qendra telekomunikuese dhe qendra meteorologjike. Kompleksi përmban shumë dhoma operative e tunele, shkruan sot “Koha Ditore”.

Pikërisht për shkak të pozitës që ka pasur, ky ishte caku i parë i bombardimit nga NATO-ja, kur intervenoi ushtarakisht në ish-Jugosllavi, gjatë përpjekjes për t’i penguar mizoritë që regjimi i Slobodan Milosheviqit atëkohë i kryente kundër shqiptarëve të Kosovës.

Pas çlirimit dhe vendosjes së NATO-s në Kosovë, ushtria amerikane është vendosur në këtë pikë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10419,Camëri,133,Editorial,2355,Ekonomi,609,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1688,Iliridë,332,Kosovë,3078,Kulture,821,Luginë,71,Moti,2,Politik,2097,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,538,Video,620,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Synimi i Serbisë, t’ia marrë Kosovës pikën më strategjike të vëzhgimit në Ballkan
Synimi i Serbisë, t’ia marrë Kosovës pikën më strategjike të vëzhgimit në Ballkan
https://2.bp.blogspot.com/-T9uBCDtykQY/W4BztbAdKOI/AAAAAAAAXyQ/L_fop0RZ5FschL4ZpOSS_F-Q9Wqqh8bZgCLcBGAs/s640/pik-696x385.png
https://2.bp.blogspot.com/-T9uBCDtykQY/W4BztbAdKOI/AAAAAAAAXyQ/L_fop0RZ5FschL4ZpOSS_F-Q9Wqqh8bZgCLcBGAs/s72-c/pik-696x385.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/synimi-i-serbise-tia-marre-kosoves.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/synimi-i-serbise-tia-marre-kosoves.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy