“The Economist”: Pse Shqipëria është e para për përdorimin e kokainës

Prestigjiozja “The Economist” ka publikuar sot një reportazh të shkurt me video, ku nxjerr në pah problemin që është krijuar me përdoruesit e shtuar të narkotikëve dhe kryesisht kokainës.

“Pse kartelet po fitojnë”, është titulli i reportazhit, që paralajmëron se lufta në drogat po çon drejt një krize të re.

Sipas “The Economist” janë 18 milion njerëz në mbarë botën që njihen si përdorues të kokainës.

Britania, Spanja, Australia dhe Shtetet e Bashkuara konsumojnë kokainën më së shumti, por çuditërisht përqindjen më të madhe e mban Shqipëria, pasi në vendin tonë 2.5% e popullsisë konsumon drogë.

Sipas “The Economist”, ne kryesojmë renditjen, “pasi Shqipëria është një vend tranzit për kokainën afgane”.

Vetëm 2.200 dollarë kushton një kg kokainë në xhunglën e Kolumbisë, por në Meksikë mund të shkojë 12 mijë deri në 16 mijë dollarë, ndërsa në Europë çmimi shkon nga 53 deri në 55 mijë dollarë.

a.s/dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “The Economist”: Pse Shqipëria është e para për përdorimin e kokainës
“The Economist”: Pse Shqipëria është e para për përdorimin e kokainës
https://4.bp.blogspot.com/-HmnmCwbeyps/W4B2OfuoI_I/AAAAAAAAXzc/Qo5yNno73fgkeCk8grUZksAnax9ZY_JrgCLcBGAs/s640/economist-905x395.png
https://4.bp.blogspot.com/-HmnmCwbeyps/W4B2OfuoI_I/AAAAAAAAXzc/Qo5yNno73fgkeCk8grUZksAnax9ZY_JrgCLcBGAs/s72-c/economist-905x395.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/the-economist-pse-shqiperia-eshte-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/the-economist-pse-shqiperia-eshte-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy