Tirana kthehet kantier ndërtimi, u dhanë 50% më shumë leje

Sipërfaqja e lejeve të ndërtimit për tremujorin e dytë u rrit me 27.7% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Instituti i Statistikave raportoi se për periudhën prill-qershor njësitë e qeverisjes vendore dhe Këshilli Kombëtar i Territorit kanë miratuar rreth 293 mijë metër katrorë ndërtime të reja krahasuar me 229 mijë metra katrorë që ishte shifra në tremujorin e dytë të vitit të kaluar.

Të dhënat e detajuara tregojnë se rritja më e madhe e lejeve të miratuara ka ardhur nga ndërtesat industriale që shërbëjne për qëllime biznesi, por rritje kanë patur edhe lejet për pallate të reja. Sipas Instat, sipërfaqja e lejeve të miratuara për ndërtesat industriale u rrit me 68%, ndërsa për ndërtesat e banimit rritja është 10%.

Sipas të dhënave të Instat, e gjithë rritja në shkallë kombëtare e lejeve të ndërtimit ka ardhur nga Qarku i Tiranës. Për periudhën prill-qershor të këtij viti, në Tiranë janë miratuar 214 mijë metra katrorë ndërtime të reja, me një rritje prej 50% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Prej tre vitesh, sektori i ndërtimit është në fazë zgjerimi, kryesisht për shkak të investimeve në banesa të reja, por edhe ndërtesave tregtare dhe hoteleve. Sipas Instat, vlera e parashikuar e investimit për lejet që janë dhënë në tremujorin e dytë të këtij viti arrin në 11,1 miliardë lekë ose rreth 90 milionë euro. TCH/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Tirana kthehet kantier ndërtimi, u dhanë 50% më shumë leje
Tirana kthehet kantier ndërtimi, u dhanë 50% më shumë leje
https://3.bp.blogspot.com/-UydyBTe6UCk/W4lq8pu5cUI/AAAAAAAAX4M/thlsx69t33knEpmYA3NIHbhwVBE5dM-mQCLcBGAs/s640/ndertime.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-UydyBTe6UCk/W4lq8pu5cUI/AAAAAAAAX4M/thlsx69t33knEpmYA3NIHbhwVBE5dM-mQCLcBGAs/s72-c/ndertime.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/tirana-kthehet-kantier-ndertimi-u-dhane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/tirana-kthehet-kantier-ndertimi-u-dhane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy