Veshjet arbëreshe ekspozohen në Muzeun Kistorik Kombëtar, drejtori: Nxitëm studimet e reja

Ekspozita “Shpirti arbëresh në veshje” është çelur në Muzeun Historik Kombëtar. Në këtë ekspozitë prezantohen veshjet e vajzave edhe të grave, që përfaqësojnë historinë e arbëreshëve të Italisë së Jugut, duke përshkruar shpirtin e një populli që ka identitetin e vet kulturor. Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dorian Koçi, ndalet tek rëndësia e kësaj ekspozite për historinë e arbëreshëve dhe mërgimet e tyre.

Kjo ekspozitë pasqyron shpirtin arbëresh, i cili dëshmon përkatësinë e vet etnike. Kjo ekspozitë nxitë edhe shtynë në gjurmime të tjera historike- etnografike mbi bashkësinë arbëreshe edhe ndryshimet origjinën e veshjes dhe modifikimet që kanë ndodhur.

Dorian Koçi, drejtori i Muzeut Historik Kombëtar
Për elementët që janë ruajtur në këto veshje gjatë brezave, flet Ledio Xhoxhi, përgjegjës i sektorit të menaxhimit të koleksioneve ne muze

Kjo ekspozitë është fokusuar tek arbëreshët. Një nga aspektet e kësaj periudhe janë shpërnguljet. Veshja është një nga ato elementë, që tregon statusin e njeriut që e përdorë, gruaja si një nënë, që e transmeton kulturën brez pas brezi ka ruajtur edhe këtë veshje. Veshja nga arbëreshët ka treguar fenë statusin dhe klasën apo është beqar apo i martuar, elementë të tillë janë trantellat, ngjyrat e forta edhe njësoj si gjuha kanë trashëguar edhe veshjen.

Ledio Xhoxhi, përgjegjës i menaxhimit të koleksioneve
Xhoxhi shton se për herë të parë prezantohen edhe shtatë shpërnguljet e shqiptarëve, sipas periudhave të caktuara, duke filluar me shpërnguljen e parë (1416-1448) në krahinën e Katanxaros e me të gjitha shpërnguljet e mëvonshme.

Shpërngulja ka qenë nga i gjithë territori i Shqipërisë jo vetëm nga Jugu, por edhe nga Veriu. Por ata morën me vete kulturën, veshjet edhe gjuhën.

Ledio Xhoxhi, përgjegjës i menaxhimit të koleksioneve
Por si kanë mbërritur këto veshje në Muzeun Historik Kombëtar?

Këto kukulla kanë qenë si pasojë e dhuratës së një studiueseje italiane në vitin 1988.

Ledio Xhoxhi, përgjegjës i menaxhimit të koleksioneve
Ekspozita është çelur në kudër të Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Veshjet arbëreshe ekspozohen në Muzeun Kistorik Kombëtar, drejtori: Nxitëm studimet e reja
Veshjet arbëreshe ekspozohen në Muzeun Kistorik Kombëtar, drejtori: Nxitëm studimet e reja
https://2.bp.blogspot.com/-HWhP1FHZTVg/W4mNvewaDBI/AAAAAAAAX4w/C7Plm5JgLxM0aiPT32YWUxgl4UQdUoN_QCLcBGAs/s640/Muzeu_Historik_Kombetar_Tirane-1024x768.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-HWhP1FHZTVg/W4mNvewaDBI/AAAAAAAAX4w/C7Plm5JgLxM0aiPT32YWUxgl4UQdUoN_QCLcBGAs/s72-c/Muzeu_Historik_Kombetar_Tirane-1024x768.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/veshjet-arbereshe-ekspozohen-ne-muzeun.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/veshjet-arbereshe-ekspozohen-ne-muzeun.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy