Zbulimi i madh në Berat

Nga Artan Shkreli

Mund të huhet pa droje se zbulimi i fundit në Berat ështe i një rëndesie vërtete të madhe.
Mozaiku paleokristian në këmbë të Xhamisë Mbret, është unaza që mungonte, në kuptimin e vazhdimësisë së jetës qytetare, në Berat.

Struktura ende e paqartë nga pikemapja tipologjike (me gjase nje bazilike) ploteson me pranine e saj pikerisht kohen kur ky qytet fillon dhe rimerr veten pas depresionit qe karakterizon fundin e periudhes klasike dhe shenjon kalimin nga emertesa e turbullt Antigon, ne ate te re me apelativin “i Bardhe/i shndritshem = Pulher”, (emertese qe do rezistonte deri ne pushtimin bullgar, te cilet nga ana e tyre veç do perkthenin fjale per fjale Pulheriopolis ne Beligrad).

Mjerisht, perpara kesaj asnje gjurme nuk kishim patur ne territor nga Antikiteti i Vone apo Mesjeta e Hershme, perpose nje gjetjeje tjeter rastesore, lart ne keshtjelle, e cila konfirmon gjeografine e konsoliduar te qytetit me lagje jashte mureve edhe ne kete periudhe.

Mu per kete eshte shume i rendesishem germimi i orientuar i lulishtes, e me tej, te Xhamise Mbret, ne anet jugore e lindore te saj, duke sqaruar njehere e pergjithmone enigmat e shumta qe shoqerojne Beratin (emer gjithnje autokton ky) ne nje hark te erret historik prej disa shekujsh./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zbulimi i madh në Berat
Zbulimi i madh në Berat
https://3.bp.blogspot.com/-gaeCTXnJGqk/W283_L3TCxI/AAAAAAAAXeg/Zjald7xDR44Z1G88rQLGvZrhJKp37vWlgCLcBGAs/s640/IMG-20180811-WA0001.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-gaeCTXnJGqk/W283_L3TCxI/AAAAAAAAXeg/Zjald7xDR44Z1G88rQLGvZrhJKp37vWlgCLcBGAs/s72-c/IMG-20180811-WA0001.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/zbulimi-i-madh-ne-berat.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/08/zbulimi-i-madh-ne-berat.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy