10 deri në 20 vjet për marrëveshjen Kosovë – Serbi? Reagon Brukseli

Maja Kocijancic, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së Federica Mogherini, ka thënë se mosarritja e marrëveshjes ndërmjet Kosovës e Serbisë, në vitin 2019, siç parashihet me strategjinë për Ballkanin Perëndimor, nuk përbën mossukses.

Zyrtarja e BE-së duke komentuar deklaratat e Vuçiqit, i cili tha në Mitrovicë se nuk ka ndonjë zgjidhje në horizont dhe se shpreson që marrëveshja do të arrihet në 10 deri 20 vjetët e ardhshme, ka thënë se nuk është mossukses nëse s’ka marrëveshje vitin e ardhshëm.

Ajo nuk ka përmendur ndonjë afat kur dy palët mund të arrijnë marrëveshje.

“Pajtimi, normalizimi dhe marrëdhëniet ndërfqinjësore ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës mund të ndodhin nëse tejkalohen politikat e së kaluarës që kanë sjellë dhimbje në Ballkanin Perëndimor”, ka thënë ajo.

Kocijancic ka refuzuar ta quajë dështim faktin që Vuçiqi dhe Thaçi nuk u takuan të premten që shkoi në Bruksel.

“Mbesin çështje të hapura. E kemi thënë qartë se cilat janë parametrat në kontekst të negociatave, kështu që po punojmë për marrëveshje që do të jetë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare realiste dhe të pranueshme për të dyja palët”, ka thënë Kocijancic./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11438,Camëri,133,Editorial,2616,Ekonomi,709,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1826,Iliridë,377,Kosovë,3471,Kulture,925,Luginë,77,Moti,2,Politik,2314,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,561,Video,678,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 10 deri në 20 vjet për marrëveshjen Kosovë – Serbi? Reagon Brukseli
10 deri në 20 vjet për marrëveshjen Kosovë – Serbi? Reagon Brukseli
https://1.bp.blogspot.com/-FBoDAdLedFQ/W5gCzVdhcUI/AAAAAAAAYRc/oHspwJmtw1gkZgH2PdJKZmgydX4ry4MUQCLcBGAs/s640/Screenshot_90-640x410%2B%25281%2529.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-FBoDAdLedFQ/W5gCzVdhcUI/AAAAAAAAYRc/oHspwJmtw1gkZgH2PdJKZmgydX4ry4MUQCLcBGAs/s72-c/Screenshot_90-640x410%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/10-deri-ne-20-vjet-per-marreveshjen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/10-deri-ne-20-vjet-per-marreveshjen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy