Alfabeti pa Ë dhe pa Ç, nga 36 në 34 shkronja

Prej vitesh në përdorimin e gjuhës së shkruar, shpesh edhe në institucione zyrtare të të gjitha niveleve gjen rëndom shkresa që nuk përdorin më shkronja Ë-ë dhe shkronja Ç-ç.

Ato janë zëvendësuar në mënyrë masive dhe rutinore me shkronjat E-e dhe C-c. Situata drejtshkrimore dhe gjuhësore bëhet më skandaloze, kur konstaton gjerësisht se burimi info/kulturor, sikurse është media dhe gazetarët apo raporterët televizivë në mënyrë masive nuk kanë as kujdesin më minimal për të shkruar një gjuhë korrekte dhe të plotë.

Ky është produkti i një sistemi arsimor sipërfaqësor që falë neglizhencës, paaftësisë të kombinuar me papërgjegjshmërinë, po prodhojnë deformimin e gjuhës zyrtare. Në institucione shtetërore dhe në media duhet implementuar në mënyrë të domosdoshme korrektuesi letrar, që duhet t’i japë miratimin final gjuhësor çdo dokumenti ose shkrese apo materiali mediatik. Po na shohin sytë thagma gjuhësore, tjetërsim dhe përçudnim të shqipes dhe alfabetit dhe këtë po e pranojmë si normalitet. Katedrat e gjuhësisë në shkolla që nga ato 9 vjeçare, të mesme dhe të larta duhet të reagojnë të parat në ruajtje të standardeve gjuhësore. Ndryshimet vulgare të alfabetit janë një atentat i rëndë ndaj gjuhës, që konsiderohet vlerë, kulturë bazike dhe dinjitet për një shtet.

Nga mënyra sesi trajton gjërat e vogla kupton si do të ndërtosh gjërat e mëdha. Mjafton të shohësh si po sillemi me gjuhën, për të kuptuar sesi do të ndërtojmë dhe do të jetë e ardhmja! /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Alfabeti pa Ë dhe pa Ç, nga 36 në 34 shkronja
Alfabeti pa Ë dhe pa Ç, nga 36 në 34 shkronja
https://3.bp.blogspot.com/-U46KLzcLyp0/W426Hno9ITI/AAAAAAAAYDs/qih64Vhw5QUYV2Z_AUL4uQ5XUFFJdbbsACLcBGAs/s640/abetare.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-U46KLzcLyp0/W426Hno9ITI/AAAAAAAAYDs/qih64Vhw5QUYV2Z_AUL4uQ5XUFFJdbbsACLcBGAs/s72-c/abetare.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/alfabeti-pa-e-dhe-pa-c-nga-36-ne-34.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/alfabeti-pa-e-dhe-pa-c-nga-36-ne-34.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy