Amaneti i DioGuardit: Serbëve nuk mund t’u zësh besë...(VIDEO)

Ish-kongresisti lobisti i parë shqiptar në SHBA, Joe DioGuardi në një intervistë kohë më parë për INA ka folur për idenë e fundit dhe debatet për shkëmbimin e mundshëm të territoreve midis Kosovës dhe Serbisë.

Ai theksoi se Serbia fillimisht duhet të njoh pavarësinë e Kosovës dhe pastaj të bisedohet për tema të tilla.

“Nuk mund t’u zësh besë serbëve. Ashtu siç nuk mund t’i besosh Putinit, nuk mund t’u besosh serbëve. Ata gënjejnë. Shihni se çfarë ndodhi me Millosheviçin. Le të kemi një diskutim të hapur për këtë temë, ku njerëzit mund ta dëgjojnë. Sepse çfarëdo që të jetë zgjidhja, duhet që të mbështetet nga njerëzit, përndryshe do të ketë lloje të ndryshme konfliktesh në të ardhmen”, theksoi DioGuardi në një intervistë për INA.

“Shqiptarët e Preshevës, disa thonë se janë 100 mijë, mbase janë më pak deri në 50 mijë, por nuk e dimë. Serbët nuk lejojnë të bëhet një census i ndershëm. Nuk e dimë ende edhe se sa shqiptarë janë në Maqedoni. Ata janë të paktën 800 mijë dhe unë mendoj mbase edhe mbi një milion. Por ata thonë jo, janë vetëm 25 për qind, që do të thotë se janë vetëm 500 mijë shqiptarë. E gjithë kjo është lojë politike, sepse nëse ata e pranojnë se janë shumë shqiptarë, atëherë duhet të bëjnë shumë më shumë për të drejtat e tyre, siç është pikëpamja ndërkombëtare për të drejtat e njeriut”, theksoi ai. (INA)

Joe DioGuardi flet për INA për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, Maqedoninë dhe BallkaninZgjohuShqiptar.info


Ndiqni intervistën e plotë.

VIDEO:

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Amaneti i DioGuardit: Serbëve nuk mund t’u zësh besë...(VIDEO)
Amaneti i DioGuardit: Serbëve nuk mund t’u zësh besë...(VIDEO)
https://3.bp.blogspot.com/-5WcGVrCX_BE/W5VNzy7SkRI/AAAAAAAAYKU/dg3GJW0yqP0bZ5LdJMuoUuKmQJPt8Xn6gCLcBGAs/s640/auto_Joseph-DioGuardi15225186681522518743-780x439-696x385.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-5WcGVrCX_BE/W5VNzy7SkRI/AAAAAAAAYKU/dg3GJW0yqP0bZ5LdJMuoUuKmQJPt8Xn6gCLcBGAs/s72-c/auto_Joseph-DioGuardi15225186681522518743-780x439-696x385.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/amaneti-i-dioguardit-serbeve-nuk-mund.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/amaneti-i-dioguardit-serbeve-nuk-mund.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy