Auron Tare: Gravura e rrallë e një pinjolli kastriotas, ja si Europa ruajti mitin e Skënderbeut me shekuj

Në fundin e një ditë që shënonte përvjetorin e vdekjes së Skënderbeut, gazetari dhe studiuesi Auron Tare sjell jo atë, por një pinjoll nga gjaku i tij, portret i rrallë i vendosur në një gravurë, pjesë e Koleksionit Mbretëror të Anglisë. Është diçka tejet e rrallë, dhe ekzotike sigurisht. Ajo, siç e sqaron dhe Tare në komentin shoqërues të gravurës, shpërfaq faktin se miti i Skënderbeut ishte mjaft i gjallë në Europë dhe shumë shekuj pas vdekjes….


Nga Auron Tare

Meqënëse të gjithë vrapuan për të postuar diçka në kujtim të të madhit Skënderbe, hapa edhe unë arkivin tim për të parë mos kisha ndonjë gjë për të.

Më poshtë po sjell diçka shumë interesante dhe të rrallë për të kuptuar se miti i Skënderbeut vazhdonte ende në Europë shekuj pas vdekjes se tij në Lezhë.

Në Koleksionin Mbretëror të Anglisë, ndër materialet e rralla në arkivën kolosale të saj ndodhet edhe një gravurë e shek të 18-të. Kjo gravurë jep portretin në profil të një personi ende të panjohur nga histografia jonë me titullin e Princit të Albanisë.

Se kush është ky person mbetet për t’u zbuluar, por fakti që ndodhet në koleksionin Mbretëror të Anglisë tregon për interesin që ende pas 4 shekujsh miti i Skënderbeut ishte i gjallë në Europë.

Imazhi i gravurës me përmasa 13.3 x 8.8cm ka profilin e Princit i cili çuditërisht nuk ka përdorur shqiponjën me dy krerë por një shqiponjë perandorake.

Më poshtë mbishkrimi që shoqëron portretin e këtij princi i cili pretendon se vjen nga linja e të madhit Skënderbe:

“Nuk është një vdekatar por është Apollo që flet me zërin e tij”

Ndërsa në medalion shkruhet:

Princi Kastriot i Shqipërisë stërnipi i 11 i të Madhit Skënderbe 18.Shkurt 1751./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Auron Tare: Gravura e rrallë e një pinjolli kastriotas, ja si Europa ruajti mitin e Skënderbeut me shekuj
Auron Tare: Gravura e rrallë e një pinjolli kastriotas, ja si Europa ruajti mitin e Skënderbeut me shekuj
https://4.bp.blogspot.com/-TP1bRGXGwcc/W6vfv4IFLXI/AAAAAAAAY4c/jNlSAfDVbNY8AS7q5P6s9Xt8v9m1hCXAACLcBGAs/s640/gra-765x445-640x372.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-TP1bRGXGwcc/W6vfv4IFLXI/AAAAAAAAY4c/jNlSAfDVbNY8AS7q5P6s9Xt8v9m1hCXAACLcBGAs/s72-c/gra-765x445-640x372.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/auron-tare-gravura-e-rralle-e-nje.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/auron-tare-gravura-e-rralle-e-nje.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy