Barkmadhi fshati shqiptar katolik që Mbretëria greke i ndërroi emrin

Nga Arben Llalla

Fshati Kastrica deri në vitin 1927 quhej Barkmadhi ose Brakmadhi, por meqenëse emri i këtij fshati kishte kuptimësinë e fjalës të gjuhës shqipe atëherë me dekret të Mbretërisë së Greqisë të 1 Prillit 1927, FEK A76/1927, ju ndërrua emri, ashtu si shumë fshatra të tjerë në Epir.

Kastrica ose Barkmadhi ndodhet 10 km larg qytetit të Janinës, buzë liqenit. Sipas disa të dhënave në këtë fshat në vitin 1196 është ndërtuar manastiri katolik i Shën Gjon Pagëzorit. Pra, banorët e këtij fshatit i përkisnin besimit katolik. Ndërsa kisha dhe manastiret e ritit ortodoksë datojnë në vitin 1765. Sot, kisha katolike e Shën Gjon Pagëzoit është kthyer në kishë ortodokse.

Në territorin e këtij fshati janë gjetur vendbanime të lashta arkeologjike, varre, enë qeramike. Ka hipoteza që vendbanimi i lashtë që është gjetur në kodrën e Kastricës-Barkmadhit, të jetë pallati ku ka jetuar Olimbia nëna e Aleksandrit të Madh dhe motra e mbretit Pirro.

Duhet thënë se fshatrat në Epir apo Çamëri, ku kanë jetuar shqiptarët janë zbuluar gjurmë të vendbanimeve të lashta. Shteti grek ka ushtruar presion, dhunë dhe gjenocid për të përzënë shqiptarët vendas nga Epiri dhe vendosi ortodoksë të ardhur nga Karpatet dhe Azia e Vogël.

Më tej, me dekrete të veçanta Greqia ndryshoi nga viti 1913 e deri 1960 të gjitha toponimet që ishin me fjalë të gjuhës shqipe./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Barkmadhi fshati shqiptar katolik që Mbretëria greke i ndërroi emrin
Barkmadhi fshati shqiptar katolik që Mbretëria greke i ndërroi emrin
https://2.bp.blogspot.com/-rF0E_xmapLE/W6ve8NftkSI/AAAAAAAAY4Q/yERYoiUQPRYDMHgZvVl3XUO2i1eA5jbjQCLcBGAs/s640/Kisha-Katolike-e-kthyer-ne-kishe-ortodokse-730x469.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-rF0E_xmapLE/W6ve8NftkSI/AAAAAAAAY4Q/yERYoiUQPRYDMHgZvVl3XUO2i1eA5jbjQCLcBGAs/s72-c/Kisha-Katolike-e-kthyer-ne-kishe-ortodokse-730x469.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/barkmadhi-fshati-shqiptar-katolik-qe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/barkmadhi-fshati-shqiptar-katolik-qe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy