Bellushi: Ekzistenca 550-vjeçare e arbëreshëve është rilindje

Me afro një shekull jetë dhe me gjysmën e atyre viteve angazhim në eksplorimin e traditës, dokeve e zakoneve të arbëreshëve, albanologu Antonio Belushi mbron tezën se ky entitet ekziston sot në saje të ruajtjes së gjuhës.

“Mbështetja më e madhe e arbëreshëve ishte te gjuha. Te gjuha e nënës, zakonet. Fjala ka fuqi të brendshme të madhe, si kur thua: oj zemra ime, oj nëna ime, o Zot…Janë arbëreshët që kanë mbajtur ritin arbëresh, zakonet, deri sot. Kurse ata që kanë ritin latin, kanë humbur gjuhën arbëreshe”, thotë Bellushi në një bisedë për ”Koha Ditore”.

Madje, fatin e arbëreshëve e sheh të lidhur ngushtë edhe me ruajtjen e mitit të heroit kombëtar Gjergj Kastrioti.

“Fati i arbëreshëve sot në 550-vjetorin e Skënderbeut mund të shihet si një rilindje”, thotë Bellushi.

“Identiteti i hapur”

Ai ka bërë pothuajse 60 vjet kërkime në fshatrat ku jetojnë arbëreshët në Itali dhe arvanitasit në Greqi, duke bërë edhe një fjalor frazeologjik.

Në dhjetëra libra të tij autoriale ai prej vjetësh është shndërruar në adresë të vetme të studiuesit, i cili pareshtur është marrë me trajtimin e çështjes arbëreshe.

Shpërndarja e tyre në Greqi e Itali e zgjeroi horizontin e punës kërkimore./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Bellushi: Ekzistenca 550-vjeçare e arbëreshëve është rilindje
Bellushi: Ekzistenca 550-vjeçare e arbëreshëve është rilindje
https://1.bp.blogspot.com/-2LcFyae876U/W7D1Y1ycEgI/AAAAAAAAZAQ/Jj_XV6g46PMXeVXyffTERIdkWjTZQairACLcBGAs/s640/Screenshot_649-640x366.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-2LcFyae876U/W7D1Y1ycEgI/AAAAAAAAZAQ/Jj_XV6g46PMXeVXyffTERIdkWjTZQairACLcBGAs/s72-c/Screenshot_649-640x366.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/bellushi-ekzistenca-550-vjecare-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/bellushi-ekzistenca-550-vjecare-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy