Bisedat sekrete telefonike ruso-amerikane gjatë luftës së Kosovës

Presidential Library “Bill Clinton” ka botuar gati 600 faqesh transkriptin e bisedave të së ish-presidentit amerikan dhe Boris Jelcin, kreu rus i shtetit, të cilat tregojnë bisedat e Uashingtoni dhe Moskës për Serbinë, Slobodan Milosevicin, bombardimin e Serbisë, por edhe se si Clinton e kishte mbajtur Jelcin në dorën e tij, sepse ai ka miratuar një kredi prej 2.5 miliardë dollarë për fushatën e tij në vitin 1996, pas së cilës kreu i Kremlinit u detyrua të punojë për Amerikën.

JELJCIN: Bill, për fushatën time zgjedhore, kam nevojë urgjente për një kredi prej 2.5 miliardë dollarësh. Kam nevojë për para për të paguar pensionet dhe pagat.

CLINTON: Do ta shoh atë me FMN dhe disa nga miqtë e mi dhe do të shoh se çfarë mund të bëj.

Biseda për Kosovën – 24 mars 1999

CLINTON: Faleminderit që keni ardhur. Unë e di që ju jeni të njohur me situatën që ne jemi gati të fillojmë të bombardojmë objektivat ushtarake në Serbi. Millosheviçi nuk na la neve një zgjedhje. Unë e di se ju jeni kundër asaj që ne bëjmë, por dua që ju të dini se unë do të bëj gjithçka që ne duhet të bien dakord për këtë çështje duke mos prishur atë që kemi bërë në vitet e fundit.

JELJCIN: Kam frikë se nuk do të kemi sukses në këtë. Ne duhet të diskutojmë politikisht, në vend që të bombardojmë dhe të shkatërrojmë njerëzit.

CLINTON: Vetëm më lejoni t’ju them këtë, Boris, bëra gjithçka që munda për të arritur një marrëveshje me Millosheviqin. Ai dërgoj trupa në Kosovë, rreth 40,000 ushtarë dhe 300 tanke. Ai nuk dëshiron t’i japë fund dhunës dhe do ta bëjë atë përsëri si në Bosnjë. Në thelb, ju do nuk do të lejojoni që ky bandit për të shkatërruar marrëdhëniet tona, ne kemi ndërtuar me shumë kujdes në 6 vitet e fundit. Unë kam qenë gjithmonë aty për ju, duke punuar shumë për të mbështetur Rusinë në planin ekonomik. Më vjen keq që serbët janë (historikisht aleat të rusëve). Ai vazhdimisht hodhi poshtë çdo propozim për t’i dhënë fund agresionit. Nuk është e rëndësishme të lejohet që të shkatërrojë marrëdhëniet SHBA-Rusi dhe të gjithë mbështetjen evropiane. Nuk ia vlen.

 

JELJCIN: Po, Bill, është me të vërtetë një keqardhje, sipas mendimit tim. Ne kemi punuar kaq gjatë në të njëjtën drejtim. Ne bëmë gjëra të mëdha. Në emër të nesh, marrëdhënieve të mia dhe të marrëdhënieve tuaja, ju kërkoj që të revokoni sulmin dhe të bëni një taktikë të përbashkët si të luftoni kundër Millosheviqit, vetëm kundër tij personalisht. Kombi ynë me siguri do të ketë një qëndrim të dobët ndaj Amerikës dhe NATO-s. Mbaj mend sa ishte e vështirë për mua që ta ktheja kokën e popullit tonë, politikanët drejt Perëndimit, ndaj Shteteve të Bashkuara, por kam arritur ta bëj, dhe tani i humb të gjitha këto.

BISEDA CLONTON-JELCIN – 25 prill 1999

JELJCIN: Ju e dini se unë vendosa të mos dërgoj në Mesdhe shtatë anije ushtarake, siç kemi rënë dakord dhe unë do të vazhdoj të përmbush atë që premtova. Ndihma që japim në Jugosllavi do të jetë rreptësisht humanitare dhe do të shkojë nga toka. Ne kishim probleme në kufirin hungarez, por kjo u zgjidh. Millosheviçi këmbënguli që ne furnizojmë Jugosllavinë me sistemin anti-raketor S 300, por ne nuk do t’i japim atij, dhe ju mund të besoni mua.

CLINTON: Faleminderit.


JELJCIN: Sepse nuk do të lejoj ndonjë aeroplan të afrohej në kufirin e Jugosllavisë. Po ju dëgjoj, Bill.

JELJCIN: Ju e dini që unë dëgjoj nga ushtria se ata duan të dërgojnë trupa për të ndihmuar Millosheviqin? Ju e dini se unë i dënova këto thirrje dhe kërcënova se do të kisha ndonjë gjeneral që më thoshte të dërgoja trupa për të ndihmuar Milosheviçin por unë e pushova nga ushtria.

CLINTON: Faleminderit.

JELJCIN: Ka një komandant nga Lindja e Largët, kolonel Gjenerali Chechevatov, i cili donte të dërgonte një batalion për të shkuar në Jugosllavi për të ndihmuar Millosheviçin. E kam shkarkuar atë. Unë dua që ju të dini se ushtria është nën komandën time dhe nuk do të toleroj gjëra të tilla. Nuk do të ketë surpriza …

BISEDA CLITON-JELCIN 2 maj 1999

JELJCIN: Bill, ju kam borxh një përqafim martesor.

CLINTON: Dua një përqafim të mjaltit. Dhe mbani mend, Boris, është shumë e rëndësishme që të dalim nga e gjithë kjo në një mënyrë që është e mirë për paqen në Ballkan dhe e mirë për Rusinë dhe për marrëdhëniet tona. Jam shumë i kënaqur që jeni përfshirë në gjithë këtë dhe se Chernomerdin është i përfshirë dhe unë mezi pres që ta shoh atë nesër. Duhet të jemi të përfshirë të dy.

BISEDA CLINTON-JELCIN 10 qershor 1999

CLINTON: Hi, Boris. Unë vetëm ju falënderoj për udhëheqjen tuaj dh tani konflikti ka mbaruar. Tërheqja filloi, bombardimet u ndalën dhe tani po presim miratimin e rezolutës së OKB-së dhe pres që të punoj me ju për këtë.

JELJCIN: Po, e di që kemi punuar së bashku. Ishte e vështirë për të arritur. Më falni nëse në disa raste unë isha i ashpër. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8868,Camëri,116,Editorial,1944,Ekonomi,478,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1430,Iliridë,275,Kosovë,2549,Kulture,699,Luginë,58,Moti,2,Politik,1853,Reportazh,177,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,515,Video,552,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Bisedat sekrete telefonike ruso-amerikane gjatë luftës së Kosovës
Bisedat sekrete telefonike ruso-amerikane gjatë luftës së Kosovës
https://4.bp.blogspot.com/-a-PvCFmBSzM/W429vHVTJYI/AAAAAAAAYEY/pP2z7PIzck4VaNABuvFIfN4meNgSpsVqgCLcBGAs/s640/yeltsin-clinton.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-a-PvCFmBSzM/W429vHVTJYI/AAAAAAAAYEY/pP2z7PIzck4VaNABuvFIfN4meNgSpsVqgCLcBGAs/s72-c/yeltsin-clinton.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/bisedat-sekrete-telefonike-ruso.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/bisedat-sekrete-telefonike-ruso.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy