Cinizmi i Moskës: Kosovën po e pret fati i Krimesë

Rusia nëpërmjet ambasadorit të saj rus në Serbi ka bërë një deklaratë cinike në lidhje me raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Sipas raportit të “Apostrophe” që i referohet kanalit televiziv serb RTS, ambasadori rus në Serbi, Aleksander Chepurin, tha se territori i Kosovës duhet të zhvendoset në Beograd duke tërhequr një paralele me okupimin e Krimesë nga Rusia, transmeton lajmi.net.

“Në veri të Kosovës, serbët jetojnë të bashkuar në Mitrovicë, Leposaviç dhe Zveçan, ku autoriteti i Prishtinës është pothuajse i pavërejtur”, tha Chepurin. Sipas tij, Kosova ekziston vetvetiu, ndaras nga Serbia.

“Së pari, ne nuk e njohim shtetin e Kosovës dhe po i përmbahemi në mënyrë rigoroze rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 10 qershor 1999, sipas së cilës Kosova është pjesë e Serbisë”, u shpreh diplomati rus.

“Vetëm Beogradi dhe Prishtina kanë rënë dakord mbi statusin dhe shkallën e autonomisë së rajonit. Ky vendim duhet të merret pa presion arrogant të perëndimit mbi Beogradin dhe ne do të jemi gati për të ndihmuar në kërkimin e kompromisit dhe zgjidhjeve të qëndrueshme.

Iniciativa dhe përcaktimi i gjendjes së punës i takon Serbisë dhe rolit të Rusisë me ndihmën e mundshme nëse kërkohet nga pala serbe”.Chepurin theksoi se Rusia e mirëpret neutralitetin ushtarak të Serbisë, refuzimin për t’u bashkuar me NATO-n si dhe refuzimin e ashpër të sanksioneve anti-ruse, përgatiti Zëri./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Cinizmi i Moskës: Kosovën po e pret fati i Krimesë
Cinizmi i Moskës: Kosovën po e pret fati i Krimesë
https://4.bp.blogspot.com/-cIY0wcnc6iE/W5qnBokl0cI/AAAAAAAAYZ8/jhLJAvqEuSQGf7-Eshs1yPdcBkyxQI2DwCLcBGAs/s640/auto_vucic-cepurin-tanjug-650x3581536701387.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-cIY0wcnc6iE/W5qnBokl0cI/AAAAAAAAYZ8/jhLJAvqEuSQGf7-Eshs1yPdcBkyxQI2DwCLcBGAs/s72-c/auto_vucic-cepurin-tanjug-650x3581536701387.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/cinizmi-i-moskes-kosoven-po-e-pret-fati.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/cinizmi-i-moskes-kosoven-po-e-pret-fati.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy