Dosja e Azem Hajdarit drejt rihapjes, Izet Haxhia kërkon dëshminë e Sali Berishës

Vrasja e ish liderit te dhjetorit Azem Hajdari konsiderohet një krim i ndëshkuar përfundimisht nga drejtësia.

Vrasësit e një prej themeluesve të partisë demokratike janë ne burg prej shumë vitesh ose janë ekzekutuar nga rivalët. I fundit që iu bashkua dënimit në shqipëri ishte Izet Haxhia, një prej të akuzuarve që qëndroi në arrati për afro15 vjet në Turqi, deri në ekstradimin e tij ne 9 maj të këtij viti.

Kliko per me shume info
Është pikërisht Izet haxhia, ish truproje e Sali Berishes dhe dikur një prej njerrëzve më të besuar të tij, që kërkon rihapjen e cështjes. Menjëherë sapo mbërriti në Tiranë, Haxhia pretendoi pafajësi për vrasjen e shekullit. Ai paralajmëroi se do të jepte dëshmi të forta mbi ekzekutimin e Azem Hajdarit e posacërisht për rolin e Sali Berishës në këtë ngjarje.

Për këtë arsye Haxhia kërkoi edhe paraqitjen e Berishës në sallën e gjyqit. Nëse kjo do të ndodhë, atehërë do të ishte hera e parë që Sali Berisha do të fliste në një proces ligjor për vrasjen e Hajdarit.

Azem Hajdari u ekzekutua të shtunën e 12 shtatorit 1998, përballë selisë së Partisë Demokratike. Ai i njoftua për një makinë me persona të dyshimtë që ndodhej në krah të ndërtesës dhe menjëherë zbriti poshtë i shoqëruar nga dy truprojet.

Në vetëm pak minuta ai u përball me breshëritë e armëve që sipas prokurorisë, u qëlluan nga Fatmir Haklaj dhe Jaho Mulosmani.

Nga një shkëmbimi i zjarrit mbeti i vrarë truproja e Hajdarit, Besim Çera, si dhe u Naim Çangu nga Nikla që shoqëronte Hakljan e Mulosmanin.

Vrasja e Hajdarit u pasua nga trazirat e 14 shtatorit. Turma e irrituar dhe e armatosur sulmoi kryeministrinë dhe më pas i vuri flakën.

Ish- kryeministri Nano u detyrua të largohej ndërsa ndërkombëtarët bënë të qartë se nuk do ta njihnin një qeveri të ardhur në pushtet me forcën e armëve./vizionplus/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dosja e Azem Hajdarit drejt rihapjes, Izet Haxhia kërkon dëshminë e Sali Berishës
Dosja e Azem Hajdarit drejt rihapjes, Izet Haxhia kërkon dëshminë e Sali Berishës
https://2.bp.blogspot.com/-RcjFZZVW7Ns/W5pxDctx-ZI/AAAAAAAAYX4/lae1NlGKrEgz2LsRj8UxSLVGKlv_g249gCLcBGAs/s640/azem-hajdari-parlament.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-RcjFZZVW7Ns/W5pxDctx-ZI/AAAAAAAAYX4/lae1NlGKrEgz2LsRj8UxSLVGKlv_g249gCLcBGAs/s72-c/azem-hajdari-parlament.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/dosja-e-azem-hajdarit-drejt-rihapjes.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/dosja-e-azem-hajdarit-drejt-rihapjes.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy