Drejtori i Ujmanit: Nuk do të lejojmë që shqiptarët të marrin liqenin tonë

Serbët në veri të Kosovës nuk do të lejojnë që shqiptarët të marrin Ujmanin, ka deklaruar drejtori i kompanisë publike dhe i distribucionit “Ibër’ që menaxhon me liqenin e Ujmanit, Sërgjan Vuloviq, i cili vizitën e sotme të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, në Ujman e ka cilësuar si “provokim të pastër me qëllim që të rëndohet dialogu në Bruksel”.

Vuloviq ka thënë se qytetarëve të Zubin Potokut që po protestojnë paqësisht në rrugën magjistrale Mitrovicë – Bernjak, u janë bashkuar edhe dhjetëra qytetarë nga Mitrovica e Zveçani.

“Të gjithë jemi solidarizuar sot, e ajo që është e sigurt është se nuk do t’ua lejojmë që ta marrin Ujmanin”, ka thënë Vuloviq për “TV Prva”.

Vizitën e Thaçit në Ujman, ai e ka cilësuar si “provokim të pastër” me qëllimin që, siç thotë ai, të vështirësojë dialogun në Bruksel dhe arritjen e çfarëdo zgjidhjeje me Prishtinën.

“Zubin Potoku është zonë e pastër serbe, dhe ky është provokim i pastër që të reagojmë siç nuk duhet dhe që dhunës t’i përgjigjemi me dhunë. Mirëpo, sot jemi përmbajtur dhe nuk kemi bërë asnjë hap të gabuar”, është shprehur Vuloviq.

Ai ka thënë të ketë qenë në objektin e hidroelektranës derisa Thaçi dhe pjesëtarët e ROSU-s kanë qëndruar në Ujman, dhe se forcat speciale e kanë legjitimuar por “nuk shkaktuan probleme”.

“Gjithë ditën i kam vizituar punëtorët për të parë se çfarë po ndodhë. E kam parë Thaçin nga distanca prej rreth 100 metrave”, shtoi ai.

Siç ka thënë ai, mëngjesin e sotëm rreth orës 7:00, fillimisht janë parë vetura SUV civile që kanë kaluar nëpër rrugën magjistrale kah Ujmani, ndërsa rreth orës 10 ka kaluar një kolonë prej rreth 7-8 automjeteve të blinduara me pjesëtarë të ROSU-s.

Vuloviq ka shtuar se pas kësaj kanë kaluar edhe dhjetëra automjete në mesin e të cilave, siç ka vënë re ai, kishte më së shumti automjete policore, por edhe dy SUV civilë amerikanë.

Thotë se aktualisht para Ujmanit 2, ndodhen dy automjete të KFOR-it.

“Nuk kanë komunikuar me neve, por me gjasë janë këtu për sigurinë tonë”, theksoi Vuloviq. /Express/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Drejtori i Ujmanit: Nuk do të lejojmë që shqiptarët të marrin liqenin tonë
Drejtori i Ujmanit: Nuk do të lejojmë që shqiptarët të marrin liqenin tonë
https://4.bp.blogspot.com/-3RmvJJBTrdc/W7D0Q5JWvGI/AAAAAAAAZAE/JceJA0TDEK0dhEV1LhCJDgiC4WjEFCtcACLcBGAs/s640/Liqeni-i-Ujmanit-640x396.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-3RmvJJBTrdc/W7D0Q5JWvGI/AAAAAAAAZAE/JceJA0TDEK0dhEV1LhCJDgiC4WjEFCtcACLcBGAs/s72-c/Liqeni-i-Ujmanit-640x396.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/drejtori-i-ujmanit-nuk-do-te-lejojme-qe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/drejtori-i-ujmanit-nuk-do-te-lejojme-qe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy