E dini që në Kolumbi ka “Albania”?!

Mund t’ju duket e habitshme, por në Kolumbi janë dy provinca që mbajnë emrin “Albania”.

Me një distancë prej 1600 km nga njëra- tjetra ato ndodhen në veri dhe jug të të Kolumbisë.

“Albania” në veri të vendit, më parë njihej si Calabacito, një emër që vjen nga një pemë spanjolle Calabash. Kjo është një qytet dhe komunë e Departamentit Kolumbian të La Guajira dhe është një komunë e re.

Ndërsa zona tjetër me emrin “Albania” ndodhet në Kolumbinë jugore. Është një nga 16 komunat që përbëjnë departamentin Caquetá. Komuna më e afërt në këtë zonë është San José del Forge, rreth 10 minuta nga qendra e qytetit./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: E dini që në Kolumbi ka “Albania”?!
E dini që në Kolumbi ka “Albania”?!
https://1.bp.blogspot.com/-f83egmoJ3Nw/W5gRa6dhRPI/AAAAAAAAYSk/5Xwd2pwqUoUSZH67eMLpbnVYgwDQtEnuACLcBGAs/s640/albania_kolumbi.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-f83egmoJ3Nw/W5gRa6dhRPI/AAAAAAAAYSk/5Xwd2pwqUoUSZH67eMLpbnVYgwDQtEnuACLcBGAs/s72-c/albania_kolumbi.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/e-dini-qe-ne-kolumbi-ka-albania.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/e-dini-qe-ne-kolumbi-ka-albania.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy