“Expressen.se”/ Ishujt e Ksamilit mes 15 ishujve në botë që duhen vizituar

Ishujt e Kasmilit konsiderohen nga gazeta suedeze “Expressen.se” ndër 15 ishujt më të mrekullueshëm në botë. Në një renditje për të gjithë ata turistë që pëlqejnë të kalojnë pushimet në ishull, gazeta suedeze, mes ishujve të famshëm si Korsika, Siçilia, Ibiza, Malta apo Singapori ka vendosur edhe ishujt e Ksamilit.

Shqipëria është shfaqur si një alternativë tërheqëse ndaj Greqisë. Qyteti i Sarandës është përballë ishullit grek të Korfuzit dhe është i famshëm për plazhet e tij të bukur, si në qendër të Sarandës edhe përgjatë gjithë bregut.

Për të shijuar plazhe edhe më të bukur, merr një taksi dhe udhëto rreth 20 minuta në jug drejt ishujve të Ksamilit. Këto ishuj janë të pabanuar dhe mund të arrihen me lehtësi duke notuar ose me një varkë me pedale. Këtu nuk ka aq shumë njerëz sa ka në breg dhe deti është jashtëzakonisht i mrekullueshëm.

Për ata që duan të bëjnë më shumë se sa vetëm të lahen, ka plot mundësi. Mund të shkoni tek Syri i Klatër, një burim me ujë të ftohtë vetëm pak kilometra larg Sarandës. Ky fenomen natyror është 50 metra i thellë dhe ngjason me një sy nga forma dhe ngjyra.

Por, mund të kaloni edhe një eksperiencë unike në qytetin historik të Gjirokastrës duke vëzhguar luginën e lumit Drino, duke vizituar pazarin e vjetër, kështjellën mesjetare dhe muzeun etnografik./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Expressen.se”/ Ishujt e Ksamilit mes 15 ishujve në botë që duhen vizituar
“Expressen.se”/ Ishujt e Ksamilit mes 15 ishujve në botë që duhen vizituar
https://4.bp.blogspot.com/-YFyVq5Uo6UM/W6z3yuoye7I/AAAAAAAAY5g/yzNr4bTVfQwlK43khML_lZwFKDlAwlGfgCLcBGAs/s640/ksamil-islands-627x420.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-YFyVq5Uo6UM/W6z3yuoye7I/AAAAAAAAY5g/yzNr4bTVfQwlK43khML_lZwFKDlAwlGfgCLcBGAs/s72-c/ksamil-islands-627x420.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/expressense-ishujt-e-ksamilit-mes-15.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/expressense-ishujt-e-ksamilit-mes-15.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy