Gazetari britanik: Enver Hoxha ktheu një feudalizëm klanor në shtet modern

Gazetari britanik i “The Guardian”, Jonathan Steele ka komentuar librin e një gazetari shqiptar për Enver Hoxhën.

“Nëse ishte apo jo një tip i dhënë pas femrave, libri ofron bollëk faqesh për të provuar se Hoxha ishte një tiran,” ironizon Steele autorin B.Fevziu.

Më pas, Steele shkruan:

“Antipatia ekstreme e autorit ndaj Hoxhës si person, dhe ndaj komunistëve në përgjithësi, e ngushton shkrimin e tij në kritika. Nuk ka asgjë për progresin social dhe ekonomik të Shqipërisë në 15 vitet e para të sundimit komunist dhe transformimin e vendit nga një diktaturë feudale dhe klanore, në një shtet modern me tharjen e kënetave, zhdukjen e malarjes, betejën e suksesshme kundër analfabetizimit, zgjerimin e shërbimeve shëndetësore si dhe zhvillimin e industrive nxjerrëse të minerale, edhe pse me një forcë punëtore gjysmë ushtarake”.

“Libri mezi përmend shkatërrimin e trashëguar nga italianët dhe më pas nga pushtimi gjerman, që u trashëgua nga qeveria e pasluftës,” thuhet në artikull./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gazetari britanik: Enver Hoxha ktheu një feudalizëm klanor në shtet modern
Gazetari britanik: Enver Hoxha ktheu një feudalizëm klanor në shtet modern
https://1.bp.blogspot.com/-nobLwIBdra4/W42WS_UKFHI/AAAAAAAAYBY/nVezdKA_IPsaTOzfMHKYClmRdVNnaj56wCLcBGAs/s640/1998-11-24-Albania-Tirana-Architecture-Pyramid-Enver-Hoxha-Communism-Game-Run-Teenagers-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-nobLwIBdra4/W42WS_UKFHI/AAAAAAAAYBY/nVezdKA_IPsaTOzfMHKYClmRdVNnaj56wCLcBGAs/s72-c/1998-11-24-Albania-Tirana-Architecture-Pyramid-Enver-Hoxha-Communism-Game-Run-Teenagers-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/gazetari-britanik-enver-hoxha-ktheu-nje.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/gazetari-britanik-enver-hoxha-ktheu-nje.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy