Greqia asgjëson 5 tonë domate me pesticide nga Shqipëria. Po ne, i konsumojmë?

Sekuestrohen 4.600 kg domate në dy kontrolle të mëngjesit të sotëm në kompani të njohura greke, në mjaft njësi shitëse në Athinë.

Agjencia për kontrollin cilësor, higjienik dhe të kimikateve në fruta-perimet e Pireut, ka konstatuar se në dy ngarkesa domatesh të ardhura nga Shqipëria dhe Italia, niveli i pesticideve ishte shumë herë më i lartë se i lejueshmi.

Menjëherë rreth 5 ton domate janë tërhequr nga tregu dhe janë shkatërruar për të mos rrezikuar shëndetin e konsumatorëve. Gjatë kontrollit u vu re se kompania përkatëse me shumë njësi shitjeje në Athinë ka shpërndarë në treg domate me kimikate të tilla, duke deklaruar se vijon kontrolli gjatë gjithë kësaj periudhe.

Natyrshëm lind pyetja, po tek ne çfarë do të ndodhte me këto domate, apo ato janë aktualisht në treg dhe konsumatori shqiptar vazhdon t’i konsumojë pa e mbrojtur askush?/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Greqia asgjëson 5 tonë domate me pesticide nga Shqipëria. Po ne, i konsumojmë?
Greqia asgjëson 5 tonë domate me pesticide nga Shqipëria. Po ne, i konsumojmë?
https://4.bp.blogspot.com/-rE31LpAUz28/W6vGkDJsnBI/AAAAAAAAY3I/NOH51ugg_D4p8hl1kChnrCe3sy7KbMIgwCLcBGAs/s640/domate.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-rE31LpAUz28/W6vGkDJsnBI/AAAAAAAAY3I/NOH51ugg_D4p8hl1kChnrCe3sy7KbMIgwCLcBGAs/s72-c/domate.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/greqia-asgjeson-5-tone-domate-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/greqia-asgjeson-5-tone-domate-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy